Alkol satış yasağı tartışması

Alkol+sat%C4%B1%C5%9F+yasa%C4%9F%C4%B1+tart%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1
ABONE OL

Kapanma boyunca alkollü içecek satışına getirilen kısıtlama kararı, günlerdir tartışma konusu. Kararın kaldırıldığı ve bazı marketlerde alkollü içecek satışı yapıldığı iddiası üzerine İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. 'Yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatlar başlatılacaktır' denildi. Alkol satışı kısıtlaması, siyasette de tartışma konusu.

Tam kapanma döneminde alkollü içecek satışına kısıtlama getirilmesine ilişkin tartışma sürüyor.
 
Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, kısıtlamanın kaldırıldığını duyurdu.
 
Kısa süre sonra ise İçişleri Bakanlığı'ndan, "Yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatlar başlatılacaktır" açıklaması geldi.
 
Kütahya'da marketlerde alkol satışına izin verildiğine dair iddiayı da Valilik yazılı bir açıklama ile yalanladı.
 
Açıklamada, "Kısıtlama günlerinde marketlerde alkol satışı kısıtlaması 81 ilde olduğu gibi ilimizde de uygulanmaya devam etmektedir" denildi.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Kütahya Valiliği'nin açıklamasını Twitter hesabından paylaştı.
 
İZMİR VALİLİĞİ'NDEN ALKOL SATIŞI AÇIKLAMASI
 
İzmir'de tam kapanma sürecinde, alkol ürünlerinin satılmasının yasaklandığı bildirildi.
 
Açıklama'da, "İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulunun 10.12.2020 tarihli ve 2020/144 No’lu kararındaki “sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde açık kalmasına izin verilen her türlü market, bakkal vb. işyerlerinde sokağa çıkma kısıtlaması süresince alkollü içecek satışı yapılmaması” maddesine istinaden 29.04.2021 - 17.05.2021 tarihleri arasında market, bakkal, büfe gibi yerlerde alkollü içecek satışına izin verilmemesine, 
 
Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idarî işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir" denildi. 
 
Konu muhalefetin de gündeminde.
 
CHP Sözcüsü Faik Öztrak,  "Türkiye bir hukuk devleti ie elinizde bu kararı neye dayanarak aldığınızın mesneti olmalı. Hukuk devletinde mesneti olmadan hiçbir karar alamazsanız. Hukuk ne diyorsa o yerine getirilmelidir" dedi. 
 
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu ise ,  "Zaten Türk milleti, içki içenler de dahil Ramazan'da içmemek gibi bir terbiye taşır. Ama siysaet öyle bir üslupla siyaset yapmayı tercih ediyor ki ahlaki değerleri proveke edici bir siyaset tarzı ile karşı karşıyayız" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Ntv

>