Alevler göçmen barınaklarını küle çevirdi

Şili’nin kuzeyinde en az 100 göçmen barınağı yandı.

ABONE OL
Iquique şehrinde bulunan Laguna Verde kampını etkileyen yangında en az 100 ev alevler tarafından kül edildi. 400’den fazla kişi evsiz kaldı. En az 15 kişi yaralandı.
 
İskan ve Şehircilik Bakanı Felipe Ward, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aileler tahliye ediliyor. Etkilenenlerle işbirliği yapmak için uygun durumdayız" dedi.
 
Yetkililer yangını gün içinde kaydedilen aşırı havaya bağladı. Ölüm veya ciddi yaralanma olmadığını açıkladı. Ayrıca yangının kasıtlı çıkarıldığını doğruladı.
 
Yangın öğleden sonra başladı. Alevler birkaç saat içinde yayıldı. İçişleri Bakanlığı Ulusal Acil Durum Ofisi (Onemi) sarı alarm verdi. Düzensiz yerleşim ve zor koşullar alevlerin yayınlamasına neden oldu.
 
İtfaiye ekiplerinin saatlerce yangını söndürmek için çalıştı. Evlerin aşırı kalabalık olması, yerleşim yerine ulaşım yollarının dar olması ve su şebekesinin bulunmaması alevlerin söndürülmesini zorlaştırdı.
 
Laguna Verde, Peru ve Bolivya sınırını geçtikten sonraki ilk şehir olan Iquique'de bulunan düzensiz baraka evlerden oluşan bir yerleşim yeri.
 
Binlerce göçmen için bu kasaba, diğer şehirlere devam etmeden önce geçici olarak konaklama yeri gibi kullanılıyor.
 
Yetkililer evsiz kalan 400'den fazla kişinin barınması için en az iki okulun barınak olarak kurulacağını açıkladı.
>