Akdeniz diyeti zehir saçıyor!

Bilim adamları, Akdeniz diyetinde pestisit riskinin olduğunu iddia ediyor. Araştırmacılar, Akdeniz diyetinin bir dezavantajını keşfettiler.

Akdeniz+diyeti+zehir+sa%C3%A7%C4%B1yor%21;
ABONE OL
Newcastle Üniversitesi bilim adamları, öğrencilerden iki hafta boyunca eski yemek alışkanlarının aksine meyve, sebze ve tahıllarla dolu bir Akdeniz diyeti ile beslenmelerini istedi.
 
Her katılımcı, dört yaygın pestisitin izlerini ölçmek için idrar testleri yaptırdı. Akdeniz diyeti, vücutlarındaki böcek ve tarım ilacı kalıntılarının beş kat artmasına neden oldu. Organofosfat adı verilen yabani ot öldürücülerin izleri de beş kat arttı.
 
Bunlara maruz kalma, hafıza kaybı ve diğer sorunlarla ilişkilendirilmiştir.
 
Ancak organik ürünler yiyenler, tarım ilaçlarına maruz kalmayı yüzde 90'a kadar azalttı.
 
Newcastle Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, organofosfatların varlığı nedeniyle ünlü Akdeniz diyetinin bir zamanlar sanıldığı kadar sağlıklı olmayabileceği konusunda uyardılar. Kan testiyle ortaya çıkan sonuçta, yaşlı annelerde karmaşık doğumları öngörebilir.
 
Manchester Üniversitesi bilim adamları, 2012 ve 2014 yılları arasında İngiltere hastanelerinde 1.000 hamile kadını izlendi ve sonuçları, 28 ve 36. gebelik haftalarındaki kan testi sonuçlarıyla karşılaştırdı.
 
Akdeniz diyeti yapanların, plasental büyüme adı verilen düşük protein seviyesine, küçük bebekler, erken doğum ve yeni doğan bakımına ihtiyaç duyan bebekler gibi sorunlar yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu keşfettiler.
 
>