Afrika Kupası kana bulandı

Afrika Kupası maçlarını sabote etmek isteyen ayrılıkçı grup Kamerun’da bir askeri öldürdü.

Afrika+Kupas%C4%B1+kana+buland%C4%B1
ABONE OL

Ayrılıkçı isyancılar Afrika Kupası'nda mücadele eden dört milli takımın kamplarının bulunduğu Kamerun'un batısındaki Buea kentinde saldırı düzenledi.

1 askeri öldürdü.

Ordu sözcüsü yorum yapmadı. Sosyal medyada çatışma görüntüleri ortaya çıktı.

Çatışmanın çıktığı Buea şehrinde Mali, Gambiya, Tunus ve Moritanya milli takımlarının kamp yapıyor.

Galatasaray’dan Feghouli ve Mustafa Mohammed dahil Türkiye ve Avrupa’dan pek çok üst düzey futbolcunun forma giydiği Afrika Kupası, Pazar günü güvenlik endişeleri arasında başladı.

Ambazonia ayrılıkçı grubu Kamerun’dan bağımsız bir devlet kurmaya çalışıyor. 2017’den beri düzenledikleri saldırılarda yaklaşık 3 binden fazla kişinin ölümüne neden oldular. Turnuvayı da kana bulayacakları tehdidinde bulundular.

İsyancı Ambazonia grubunun kendisini savunma kuvvetleri başkanı olarak tanıtan  üyesi Cho Ayaba, askerin çıkan çatışma sırasında el yapımı bir patlayıcı cihaz (IED) ile öldürüldüğünü iddia etti.

Ayaba, amaçlarının Buea'dan yaklaşık bir saat uzaklıktaki Limbe kentinde oynanacak F Grubu maçını sabote etmek olduğunu söyledi.

Buea merkezli insan hakları avukatı Akem Kelvin Nkwain, silahlı kişilerin kasabaya girdiğini, ateş açtığını ve patlayıcı cihazlar kullandığını doğruladı.

Mali ile Tunus arasındaki F Grubu’ndaki ilk maçı Mali 1-0 kazandı.

Kaynak: icOliPcALY4

>