ABD'de siyahi olmak suç mu?

ABD’nin yıllardır çözemediği konu ırkçılık. Beyazların üstünlüğü ABD’deki sistem tarafından tekrar kanıtlanmış oldu. Eğer bir siyah bu suçları işleseydi neler olurdu bilmek zor değil. Irkçı olduğu iddia edilen Kyle Rittenhouse'un, “Siyahların Hayatı Önemlidir” mitinginde iki kişiyi öldürüp bir kişiyi de yaralamaktan beraat etmesinin ardından ABD'nin dört bir yanında protestolar patlak verdi.

ABD%E2%80%99de+siyahi+olmak+su%C3%A7+mu?
ABONE OL
18 yaşındaki Kyle Rittenhouse, cuma günü müebbet hapis cezası da dahil olmak üzere beş suçlamadan aklandı. ABD dava üzerinde inanılmaz bir şekilde bölünmüş durumda ve nihai karar ülkeyi huzursuzluk içinde bıraktı. Savunma avukatları, gencin, hayatını kurtarmak için yaralanan Gaige Grosskreutz, öldürülen Anthony Huber ve Joseph Rosenbaum'u vurması gerektiğini savundu.
Jüri üyeleri, kimin önce kimi tehdit ettiğini belirlemek için her çekimin videolarını izledi ve sonunda Rittenhouse lehine karar verdi. 
Bu insanların çoğu ABD'deki şehirlerde toplandı ve bu durumu protesto etti.
 
Bir protestocu New York'ta bir kalabalığa şunları söyledi, “Kyle Rittenhouse'un beraat etmesi, herkes için bir hakaret, resmen adalet yüzümüze tokat attı!”
 
"Bizi incittikleri için bize yokmuşuz gibi davranmaya devam etmelerine izin veremeyiz." 
 
New York'taki de dahil olmak üzere gösterilerin çoğu barışçıl kaldı. Birçok protestocu geçen yılki “Siyah Yaşamlar Önemlidir” yürüyüşlerindeki sloganları tekrarladı. Rittenhouse'un öldürdüğü iki adam ve yaraladığı adam tamamen beyazdı, ancak dava başından beri ırk meseleleri ve ceza adalet sistemiyle bağlantılıydı.
 
 
Aktivistler daha önce, polisin Bay Rittenhouse'un davasını nasıl ele aldığına ve üç çocuğunun oturduğu bir arabaya girerken beyaz bir Kenosha polis memuru tarafından birkaç kez sırtından vurulan siyah adam Jacob Blake'in davasındaki farklılıklara dikkat çekmişti.
Duruşma sırasında gösterilen video görüntüleri, Bay Rittenhouse'un hala tüfeğiyle polise doğru koştuğunu ve polis hattını polislerin yönünde geçmeye devam ettiğini gösterdi.
 
Kararın ardından Jacob Blake'in amcası Justin Blake, "Yargı sisteminde ve polis sisteminde yatan sistemik ırkçılığı gerçekten hissedebilir ve görebilirsiniz" dedi.
 
Protestolar başlamadan önce Kaliforniya'daki işyerlerinin pencerelerine bindikleri ve polis memurlarının barikatlar kurduğu görüldü.
Oregon'da yaklaşık 200 kişinin camları kırdığı ve polise nesneler fırlattığı bir gösteri, ABD yetkilileri ve medyası tarafından isyan olarak sınıflandırıldı.
>