ABD’de Müslümanlık karşıtı 4 polis memuruna soruşturma

ABD%E2%80%99de+M%C3%BCsl%C3%BCmanl%C4%B1k+kar%C5%9F%C4%B1t%C4%B1+4+polis+memuruna+soru%C5%9Fturma
ABONE OL

ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Jose kentinde 4 polis memuru aleyhine, Facebook adreslerinden Müslümanlık karşıtı paylaşımlar yapmaları nedeniyle soruşturma açıldı.

Soruşturmayla iligili olarak San Jose Belediye Başkanı Sam Liccardo, "Mevcut herhangi bir San Jose Polis Departmanı (SJPD) görevlisinin yapacağı ırkçı, Müslümanlık karşıtı ya da  tehditkar yorumları sonrasında sözleşmesi feshedilecek” dedi. 
 
San Jose Polis Departmanı, 4 polis memurunun, Facebook'ta yaptıkları ırkçı ve Müslümanlık karşıtı paylaşımları nedeniyle soruşturma yürüttüğünü doğruladı. Emniyet Müdürlüğü sözcüsü Gina Tepoorten, “Yorumlar hakkında idari bir soruşturma başlattık. Soruşturma devam ederken memurlardan dördünü idari izne aldık” açıklamasını yaptı.
 
Emniyet Müdürü Eddie Garcia, “Eski çalışanların çevrimiçi ortamda ne yayınladığı konusunda hiçbir kontrol gücüm yok. Ancak çevrimiçi yapılan bu yorumları duyduktan sonra çok öfkelendiğimi söyleyebilirim. Bu etkinliğe katılan mevcut çalışanlar derhal araştırılacak. Gücümün sonuna kadar sorumlu tutucağım. Bu tipler için yerimiz yok" dedi. 
 
San Jose Polis Memurları Derneği Başkanı Paul Kelly de, "Kristal berraklığında olmak istiyorum. Polis departmanımızda veya sendikamızda ırkçılar için yer yok. Buna katılan herkese söylüyorum; San Jose Polis Memurları Birliği size barınak, koruma sağlamayacak. Sizi temsil etmeyeceğiz çünkü bizi temsil etmiyorsunuz” restini çekti. 
 
Soruşturma adı açıklanmayan San Francisco Polis Departmanında görevli aktif bir polis memuru tarafından ortaya çıkarıldı. Müslümanlık karşıtı paylaşımların aralarında aktif ve emekli San Jose polis memurlarının yer aldığı özel bir Facebook grubunda paylaşıldığı bildiriledi. Müslümanlık karşıtı paylaşımlarda özellikle “Tesettürlüleri yeniden huzursuz hale getirmeliyiz” ifadeleri dikkat çekti. 
>