ABD'de demokrasi sona mı eriyor?

ABD Demokrasisi Zorda mı? Ankete katılan genç Amerikalıların yarısı aynı fikirde. Harvard Kennedy okulunun 18-29 yaş arası Amerikalıların katıldığı ulusal ankette Politika Enstitüsü'nün bulguları, genç Amerikalıların yarısının ülkelerindeki demokrasiden endişe duyduğunu gösteriyor.

ABD%E2%80%99de+demokrasi+sona+m%C4%B1+eriyor?
ABONE OL
Anket, genç Amerikalılara Amerika'nın şu anki ve gelecekteki durumu hakkında on soru sordu. Sonuçlar, katılımcıların ülkenin durumu hakkında ne kadar endişeli olduklarını, aynı zamanda Cumhuriyetçiler ve Demokratların endişelerinde nasıl farklılaştığını gösteriyor. Ankete katılan 2 binden fazla Amerikalının %52'si ABD'yi ya başarısız bir demokrasi ya da başı dertte olan bir demokrasi olarak nitelendirdi, %34'ü ya sağlıklı ya da bir şekilde işleyen olarak nitelendirdi ve %13'ü yorumsuz kaldı.
 
Genç Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında Amerikan demokrasisinin sağlığına ilişkin görüşleri konusunda önemli bir farklılık vardı. Genç Demokratların yüzde 45’i, genç Cumhuriyetçilerin yüzde 70'ine kıyasla, Amerika Birleşik Devletleri'nin ya başarısız bir demokrasi ya da başı dertte olan bir demokrasi olduğuna inanıyor.
 
Bir diğer önemli bulgu ise, ankete katılan genç Amerikalıların %35'inin yaşamları boyunca ikinci bir iç savaşın çıkma olasılığının en az %50 olduğuna inanması ve genç Cumhuriyetçilerin %46'sının en az %50 şansın olduğuna inanmasıydı. 
Amerikan istisnacılığı söz konusu olduğunda, anket katılımcıların %31'inin Amerika'nın dünyadaki en büyük ülke olduğuna inandığını, ancak %50'sinin Amerika Birleşik Devletleri'nden daha büyük veya eşit ülkeler olduğunu düşündüğünü buldu.
>