ABD yine Irak'ta saldırıya uğradı!

Irak'ta, ABD’nin askeri üssünde gerçekleşen, drone saldırısını, hava savunma sistemiyle püskürttüğü bildirildi. Aralık ayı ortasında Irak'ın başkenti Bağdat'taki Yeşil Bölge'ye iki roket atıldı. ABD tarafından kurulan C-RAM savunma sistemi, roketleri durdurmak için etkinleştirildi.

ABD+yine+Irak%E2%80%99ta+sald%C4%B1r%C4%B1ya+u%C4%9Frad%C4%B1%21;
ABONE OL
 
Güvenlik kaynaklarının haberlerine göre, Bağdat havaalanı yakınında ABD güçlerine ev sahipliği yapan bir askeri üsteki hava savunma sistemi, iki insansız hava aracını durdurdu ve düşürdü. Füze savunma sisteminin devreye girdiği ve kazasız bir şekilde hedefleri vuruldukları bildirildi. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı.
 
Irak askeri üssüne yapılan saldırı, İran ve Irak'taki müttefikleri, İranlı General Kasım Süleymani'nin suikastının ikinci yıldönümünü kutlarken geldi.
 
Günün erken saatlerinde İran'ın BM Daimî Temsilcisi Majid Takht Ravanchi, Güvenlik Konseyi'ni General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi nedeniyle ABD ve İsrail'i adalete teslim etmeye çağırdı.
 
İslam Devrim Muhafızları Kolordusu'nun seçkin Kudüs Gücü komutanı Qasem Soleimani, 3 Ocak 2020'de Bağdat'ta, ABD tarafından gerçekleşen bir drone saldırısında öldürüldü. Suikast, Tahran'ı Amerikan askeri personelini barındıran iki Irak üssüne misilleme amaçlı füze saldırıları başlatmaya sevk etti.
 
Aralık 2021'in başlarında ABD, Irak'ta aktif bir muharebe operasyonunu sona erdirdiğini ve yaklaşık 3 3 bin Amerikan askerinin tavsiye vermek, yardım etmek ve etkinleştirmek için ülkede kalmasıyla danışma görevine geçtiğini duyurmuştu.
>