SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'li uzmanlar: Depremlerde yüzlerce yıllık birikmiş basınç açığa çıktı

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi'nin verilerini aktaran Washington Post gazetesinde, depremlerin 'yüzlerce yıllık birikmiş basıncın açığa çıkması' sonucu meydana gelmiş olabileceği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2023 10:37
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2023 10:37
https://www.abcgundem.com
ABD'li uzmanlar: Depremlerde yüzlerce yıllık birikmiş basınç açığa çıktı

ABD merkezli Washington Post gazetesi, Maraş merkezli depremlerin 'yüzlerce yıllık birikmiş basıncın açığa çıkması' sonucu meydana gelmiş olabileceği değerlendirmesine yer verdi. Gazetenin ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verileri ve uzman görüşüne dayandırdığı haberinde, Türkiye ve Suriye'de çok sayıda kişinin ölümüne yol açan depremlerin bölge ülkeleri ve dünya genelinde hissedildiğine dikkat çekildi.

USGS'nin depremin ardından yayımladığı analizde, Doğu Anadolu Fayı boyunca Anadolu ve Arap levhalarının kayarak birbirine sürtündüğü, bunun da feci kaymaların tetiklediği sürekli artan basınca neden olduğu kaydedildi. Analizde, USGS'nin büyüklüğünü 7,8 olarak açıkladığı ilk depremin, yanal olarak birbirine karşı hareket eden ya da doğrultu atımlı fay hareketleri tarafından tetiklendiği, depremlerin 'yüzlerce yıllık birikmiş basıncın açığa çıkması' sonucu meydana geldiği belirtildi.

'BİRİKİM 300 YIL SÜRMÜŞ OLABİLİR'

Haberde görüşlerine yer verilen sismolog ve araştırmacı Judith Hubbard, depreme yol açan basınç birikiminin 300 yıl kadar sürmüş olabileceği tahmininde bulundu. USGS'ye göre, bu depremin ardından Anadolu ve Arap levhaları 3 ila 3,5 metre kadar hareket etti.

USGS artçı sarsıntıların, ana depremin ardından haftalar veya aylar boyunca art arda meydana gelmesinin normal olduğuna, bunların zamanla şiddet, süre ve sıklıklarının azalma eğilimine girdiğine işaret etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.