8 yıllık komadan uyku hapı uyandırdı

8+y%C4%B1ll%C4%B1k+komadan+uyku+hap%C4%B1+uyand%C4%B1rd%C4%B1
ABONE OL

8 yıldır komada olan ve sadece gözlerini açabilen adama, doktorlar risk alarak uyku ilacı verdi. İlaç mucizevi bir şekilde işe yaradı ve yıllardır komada olan adam konuşup hareket etmeye başladı.

Hollanda'da deneme amaçlı yapılan tedavi sonucu bir mucize yaşandı. 37 yaşındaki Richard adlı adamın boğazına bir et parçası kaçınca oksijensiz kaldı. Meydana gelen beyin hasarı sonucu genç adam komaya girdi. Ne konuşabilen ne de yürüyebilen talihsiz adam, çevresindekileri duymasına rağmen sadece gözlerini oynatabiliyordu. Doktorlar, ailesinden izin alarak 8 yıldır komada olan adama uyku ilacı verdi.
 
İnanması güç bir olay meydana geldi ve Richard, verilen ilaçtan 20 dakika sonra konuşup hemşireden yemek istedi. Radboud Üniversitesi’nden Willemijn van Erp, “Richard’ın bizi gördüğü ve duyduğu açıktı. Durumu umutsuz göründüğü için, aile ve ben bu ilacı Richard’a vermeye karar verdik” dedi. Ancak ilacın etkisi geçince Richard yeniden koma haline dönüyor. Bu nedenle doktorlar etkiyi uzun süreli bir hale getirebilmek için çalışma başlattı. 
>