66 milyon yıllık bozulmamış dinozor embriyosu!

Embriyoyu içeren fosilleşmiş yumurta, uzun zamandır unutulmuş diğer birçok fosilleşmiş yumurtanın yanında bir depolama ünitesinde bulundu. Koleksiyonun geri kalanı da daha ayrıntılı olarak incelenecek.

66+milyon+y%C4%B1ll%C4%B1k+bozulmam%C4%B1%C5%9F+dinozor+embriyosu%21;
ABONE OL

Yaklaşık 66 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş bir yumurtanın içinde mükemmel şekilde korunmuş bir dinozor embriyosu keşfedildi. Çin'in Ganzhou kentinde bulunan fosilin, oviraptorosaur olarak da bilinen theropod'a ait olduğuna inanılıyor. Bebek Yingliang lakaplı ve bir yumurtadan çıkma girişiminin son aşamalarında bir bebek dinozoru gösteriyor. Birmingham Üniversitesi'nden araştırmacı Fion Waisum Ma, AFP'ye bunun "tarihte şimdiye kadar bulunan en iyi dinozor embriyolarından biri" olduğunu söyledi.

"Bebek Yingliang'ın keşfinden dolayı çok heyecanlıyız harika bir durumda korunuyor ve onunla dinozor büyümesi ve üremesi hakkında birçok soruyu yanıtlamamıza yardımcı oluyor. "Bu dinozor embriyosunun ve bir tavuk embriyosunun yumurtanın içinde benzer şekilde poz verdiğini görmek ilginç, bu da muhtemelen benzer kuluçka öncesi davranışları gösteriyor." Bulunan fosile göre, doğduğunda baştan kuyruğa kadar yaklaşık 10,6 inç olduğu ve bulunduğu evre ile geç evre modern bir kuş embriyosununkine benzer olduğu düşünülüyor.

Fosilin gerçek tarihi, 2000 yılı civarında bir Bay Liang Liu tarafından satın alındığı kadar net değil. Bu fosil, yaklaşık 10 yıl önce Yingliang Taş Doğa Tarihi Müzesi'nin inşası sırasında depoda bulundu. Depolama biriminde bulunan birçok fosilleşmiş yumurtadan biriydi ve şimdi, bir kısmı hala kayayla kaplı olduğu için tam iskeletin görüntülerini oluşturmak için yeni tarama teknikleri kullanılarak daha ayrıntılı olarak incelenecek. Edinburgh Üniversitesi'nden Steve Brusatte, iScience'da şunları yazdı, "Bu küçük doğum öncesi dinozor, tıpkı yumurtasında kıvrılmış bir yavru kuşa benziyor; bu, günümüz kuşlarının birçok özelliğinin ilk olarak dinozor atalarında evrimleştiğinin bir başka kanıtı."

>