45 dakika sınırı

45+dakika+s%C4%B1n%C4%B1r%C4%B1
ABONE OL

Sağlık Bakanlığı’nın belirleyeceği kriterlerle yeniden açılacak olan kafe ve restoranlara kapalı alanlarda oturmak için 45 dakika süre şartı ve müşteri kapasite sınırı geliyor.

Salgın nedeniyle uzun süredir kapalı olan kafe ve restoranlar yalnızca paket servis ve gel-al hizmeti verebiliyor. Üç aydır kapalı olan kafe ve restoran sahipleri sık sık sektörün zor durumda olduğunu dile getiriyor. Sağlık Bakanlığı da vaka sayılarının azaldığı illerde tedbirlerin gevşetilerek kafe ve restoranların açılabileceği bir formül üzerinde çalışıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı toplantılarda, ortaya atılan ilginç öneriler var. 
 
Buna göre bulaşın azaltılması için kafe, restoran ve lokantaların kapalı bölümlerinin sadece yüzde 30 kapasiteyle açılması ile oturma süresinin 45 dakikayla sınırlandırılmasını önerenler oldu. Bu mekânların açık alanlarının ise yüzde 50 kapasiteyle kullanılabileceği belirtildi. Kriterlere uyan illerde kafe ve lokantalar belli şartlarda açılacak. Ayrıca öğretim kurumlarıyla ilgili kararların da aşamalı olarak hayata geçirilebileceği ifade ediliyor.  
 
>