400 yıllık esere 2.5 milyon dolar!

1623 tarihinde basılan, İngiliz edebiyatının en önemli kitabı ve İngiliz dilinin en büyük iki kitabından biri olarak kabul edilen William Shakespeare’in oyunlarının ilk defa toplu olarak basıldığı İlk Folyo adlı kitap, açık artırma usulü ile 2 milyon 470 bin dolara satıldı.

400+y%C4%B1ll%C4%B1k+esere+2.5+milyon+dolar%21;+
ABONE OL

Değerli kitaplar ve belgeler açık arttırmasında önemli bir koleksiyoncu tarafından satışa sunulan Shakepeare’in oyunlarının toplu basımı olan İlk Folyo adlı kitap, bugün 2 milyon 470 bin dolara alıcı buldu. Açık arttırmaya çıkan diğer değerli belgeler arasında Bağımsızlık Bildirgesi'nin resmi Massachusetts eyaleti baskısının daha önce kayıt altına alınmamış bir kopyası ise rekor sayılacak bir fiyat olan 2 milyon 228 bin dolara satıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası ve Haklar Bildirgesi'nin Virginia eyaleti tarafından onayladığını gösteren 1788 tarihli değerli belge ise Shakepeare’in kitabının fiyatını geçerek 3 milyon 75 bin dolara satıldı. Onay belgesinden dünya üzerinde 3 tane bulunduğu ifade edildi.

Açık arttırmada diğer satışa çıkan değerli kitap ve belgeler arasında Charles Darwin’in ‘Türlerin Kökeni’ adlı ünlü kitabının 1859 yılı basımı ve Jane Austen’in Aşk ve Gurur adlı kitabının 1813 basımı da yer aldı.  

Kaynak: DHA