2023'te uzay kolonizasyonu başlıyor!

Bilim adamları yaşanabilir bir gezegen aramaya başladıkça, insanlığın uzaya yerleşme fikrine bir adım daha yaklaşıyoruz.

2023%E2%80%99te+uzay+kolonizasyonu+ba%C5%9Fl%C4%B1yor%21;
ABONE OL
Gökbilimciler, en yakın yıldız sistemimiz olan Alpha Centauri'nin yörüngesindeki yaşanabilir gezegenleri aramak için 2023'te Toliman görevi olarak bilinen bir teleskopu düşük Dünya yörüngesine yerleştirmeyi planlıyorlar.
 
Uzmanlara göre Alpha Centauri AB'nin yörüngesinde dönen en az bir yaşanabilir gezegen bulma şansı %30. Bilim adamları ayrı bir yıldız sisteminde yaşanabilir bir gezegen arayışı üzerinde çalışmaya başladıkça, uzayın kolonizasyonu bir adım daha yaklaşıyor.
 
Şimdiye kadar Proxima Centauri'nin yörüngesinde gezegenler bulundu, ancak Sidney Üniversitesi ve Breakthrough Initiatives uzmanları, Toliman görevi olarak bilinen yeni bir teleskop kullanarak daha büyük ikili Alpha Centauri AB yörüngesinde dönen bir dünya bulacaklarına inanıyorlar. 
 
Misyon 2023'te başlayacak ve sıvı suyun yüzeyde akabileceği yaşanabilir bölgedeki dünyaları tarayacak.
 
Bu, herhangi bir dünya yerine potansiyel olarak yaşanabilir dünyalar arayan en yakın yıldız sistemlerine odaklanmak için bir teleskop oluşturarak, öte gezegen keşfine (güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin keşfi) yönelik yeni bir yaklaşımdır.
 
Görev 2023'te başlayacak ve yaşanabilir bölgedeki dünyalar için Alpha Centauri AB'yi tarayacak.
>