2022'de doğayı daha az nasıl kirletebiliriz?

2022'de iklim krizi devam ederken, doğaya nasıl daha az zarar verebiliriz?

2022%E2%80%99de+do%C4%9Fay%C4%B1+daha+az+nas%C4%B1l+kirletebiliriz?
ABONE OL
1 / 10

Doğayı tamamen kirletmemek imkânsız gibi görünse de büyük bir fark yaratmak için evde yapabileceğiniz birçok küçük şey var. Çamaşırlarınızı nasıl yıkadığınızdan mutfağınızda kullandığınız ürünlere kadar, basit şeyler dünyamızı güzelleştirebilir. 2022'de daha az doğayı kirletmek ve tasarruf yapabilmek tüyolar.

2 / 10

Giysileri 30C veya daha düşük sıcaklıkta yıkayın

Sürdürülebilir moda markası Aspiga, bunun yalnızca kumaşlara verilen zararı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda su yollarımıza ve dolayısıyla gıda zincirimize girdiği görülen mikro liflerin salınımını da engellediğini söylüyor. Makinenizi maksimuma kadar doldurmak aynı zamanda sürtünmeyi de azaltır ve bu da zarar veren mikro elyafları salınımını engellemeye yardımcı olur.

3 / 10

Çamaşır rutininizi değiştirin

Kimyasal olmayan çamaşır deterjanları kullanın. Makine dolmadan asla tam çalıştırmayın. Cora Ball veya Guppy Friend gibi, doğa dostu markalar kullanmak, bazı mikroplastiklerin su yoluna girmesini de engeller.

4 / 10

Daha sorumlu bir şekilde alışveriş yapın

Queensland Üniversitesi'ne göre, küresel olarak her yıl 80 milyar yeni giysi tüketiyoruz; bu, sadece yirmi yıl önce tükettiğimizden %400 daha fazla.

5 / 10

Dünya Kaynakları Enstitüsü ayrıca hızlı moda endüstrisinin her yıl yaklaşık 1,2 milyar ton karbondioksit saldığını tahmin ediyor. Yeni bir şey için can attığınızda, arkadaşlarınızla bir kıyafet değiştirme partisi düzenlemeyi ve Vinted ve eBay gibi eski veya ikinci el web sitelerini araştırmayı düşünün. Thrift+ ve Oxfam gibi bazı yardım mağazaları da çevrimiçi. Hatta bir şeyler kiralayabilirsiniz: Rotaro, By Rotation, Hurr ve My Wardrobe HQ gibi web sitelerinin hepsinin biraz farklı stilleri ve etiketleri vardır. Tabii ki, vücutlar asla hamilelikte olduğu kadar hızlı ve hızlı bir şekilde boyut ve şekil değiştirmezler. Sadece birkaç hafta giyeceğiniz hamile kıyafetleri almayı unutun ve kiralık hamile ve doğum sonrası kıyafetleri sunan dahice bir web sitesi olan For The Creators'ı deneyin.

6 / 10

Geri dönüşümünüzü yeniden düşünün.

Ülkenin ilk ilaç paketi geri dönüşüm hizmetini yürütmek için Terracyle ile birlikte çalışan Superdrug sayesinde ilaç blister paketleri gibi öğeler bile geri dönüştürülebilir. Superdrug'da toplama kutularını arayın.

7 / 10

Kâğıt havlu kullanmayın.

O mutfak rulosu gitmeli. Etsy'deki Earth Kind Creations'dan bez kullanın veya yeniden kullanılabilir bir mutfak rulosu alternatifine yatırım yapın.

8 / 10

Yerel olarak yakalanmış balıkları yiyin

Cornish hake, elle yakalanmış uskumru ve Dover tabanı, Sustainable Food Trust tarafından, yalnızca azalan gıda milleri sayesinde değil, aynı zamanda aşırı avlanma ve okyanus bazlı plastiğe katkıda bulunma olasılıkları daha düşük olduğu için genellikle Birleşik Krallık'ta sürdürülebilir seçenekler olarak gösterilmektedir. Kabuklu deniz ürünlerini de tavsiye ediyorlar

9 / 10

Yemeklerinizi planlayın

Atık ve Kaynaklar Eylem Programı'nın (WRAP) 2020'de yaptığı bir araştırmaya göre, bir Birleşik Krallık hanesi haftada sekiz öğüne eşdeğer miktarda israf ediyor ve patatesler en çok çöpe atılan öğemiz. Hafta başında bir yemek planı yaparak ve buna göre alışveriş yaparak daha az israf edin.

10 / 10

Güzellik rutininizi değiştirin

Toplu olarak satın almak çevre için daha iyidir ve Aveda ve Faith In Nature ürünleri gibi markalar bir ila beş litrelik şişelerde bulunur. Bambu diş fırçalarını ve diş arası çubuklarını seçin (The Humble Co'yu deneyin), Parla ise geri dönüştürülemeyen tüplere olan ihtiyacı ortadan kaldıran diş macunu tabletleri üretir. Yedekler, Wild ve Fussy gibi deodorant markalarından toplu mağazalardan veya Bramley ve Rahua gibi markalardan şampuan ve saç kremlerine kadar arkadaşınızdır. Charlotte Tilbury ve Hourglass gibi yeniden doldurulabilir ürünler üreten markalarda makyaj bile yapılıyor. Her zaman olduğu gibi, The Body Shop zaten dolum istatistiklerini kurarak öncülük ediyor

>