2022 araç muayene ücretleri! Araç muayene randevusu nasıl alınıyor?

Araçlarını düzenli olarak muayeneye götürmek zorunda olan araç sahipleri, araç muayenesiyle ilgili bilgileri sık sık araştırıyor. Peki araç muayenesi ne zaman yapılır, 2022 araç muayene ücreti nedir, araç muayene randevusu nasıl alınır?

2022+ara%C3%A7+muayene+%C3%BCcretleri%21;+Ara%C3%A7+muayene+randevusu+nas%C4%B1l+al%C4%B1n%C4%B1yor?
ABONE OL

ARAÇ MUAYENESİ NE SIKLIKLA YAPILIR?

Araç muayenesi ticari araçlar için 1 yıl, diğer araçlar için 2 yıl geçerlidir.

2022 ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

2022 yılında araç muayene ücretleri şu şekildedir:

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 258,42 TL

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 507,40 TL

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 685,58 TL

E-DEVLET’TEN ARAÇ MUAYENE SORGULAMA

e-Devlet’e girilip, Muayene Durum Sorgulama adresine tıklayın. Açılan sayfadaki Araç Plaka No ve Araç Muayene Rapor Numarası’nı girin. Sorgulama butonuna basın ve bilgilere erişin. E-Devlet’ten araç muayene sorgulama hizmetine https://www.turkiye.gov.tr/muayene-durum-sorgulama linkinden ulaşabilirsiniz.

TÜVTÜRK ÜZERİNDEN ARAÇ MUAYENE SORGULAMA

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama sayfasına gidin. Açılan sayfada Araç Plaka No ve Araç Muayene Rapor Numarası’nı girin. Bu bilgileri girip sorgula butonuna bastığınızda detaylara ulaşabilirsiniz.

ARAÇ MUAYENE RANDEVUSU NASIL ALINIR?

TÜVTÜRK’ün internet adresinde yer alan Ücretsiz Randevu bölümüne tıklayın. Karşınıza gelen ekrana Plaka No, Ruhsat Seri No ve randevu alınacak şehir bilgisini girin ve istasyonların yoğunluğuna göre randevunuzu alın. Ardından TÜVTÜRK’ten almak istediğiniz hizmet türünü seçin. Karşınıza randevu için tarih ve istasyon seçim ekranları gelecektir. İstasyonların yoğunluğuna göre istediğiniz tarih ve istasyonu seçin. Ardından tarih ve istasyona uygun olarak randevu saatinizi seçmeniz istenecek. Son adımda ise randevunuzu onaylın. TÜVTÜRK’ten randevu almak için linke tıklayınız: https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx

ARAÇ MUAYENESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR!

- Aracın ruhsatı muayene öncesinde hazırlanması gerekir. Satış ve devirlerde Tescil belgesi noter tarafından alındığı için yenisi düzenlenene kadar Araç tesciline İlişkin Geçici Belge muayene sırasında mutlaka olmalıdır.

- Muayene tarihinden önce trafik sigorta tarihi mutlaka kontrol edilmelidir. Trafik sigortası tüm araçlar için zorunlu bir belge olmaktadır.

- Eğer muayeneye getirilen araç size ait değil ise mutlaka TC kimlik numarasını gösteren nüfuz cüzdanı ehliyet ve pasaportunuzu yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

- LPG/CNG araçları için yakıt sistemi montaj belgesi ile gelinmesi gerekmektedir. Bu araçlar için muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerin okunacak şekilde gelinmesi gerekir.