2021 Ramazan ayında teravih namazı yasak mı? Ramazan ayında teravih namazı kılınacak mı?

2021+Ramazan+ay%C4%B1nda+teravih+namaz%C4%B1+yasak+m%C4%B1?+Ramazan+ay%C4%B1nda+teravih+namaz%C4%B1+k%C4%B1l%C4%B1nacak+m%C4%B1?
ABONE OL

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar tarafından teravih namazının kılıp kılınamayacağı merak ediliyor. Kabine Toplantısı'nın ardından alınan yeni kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayı için merak edilenleri bildirdi. Peki, 2021 Ramazan ayında teravih namazı yasak mı?

Ramazan ayı 13 Nisan'da başlıyor. 12 Nisan'da ise teravih namazı kılınabiliyor. Ancak, koronavirüs salgını nedeniyle teravih namazının bu sene yasak olup olmadığı araştırılıyor?
 
2021 Ramazan ayında teravih namazı yasak mı?
 
Teravih namazı, nafile namazıdır ve 20 rekattan oluşur. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek" açıklamasında bulundu.
 
Teravih namazı nedir?
 
Terâvih namazı, Kutsal Ramazan ayında her gece kılınan bir nafile namazdır. Teravih namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar, sabah namazı vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsıya tâbi bir sünnet olduğu için, vitir namazı teravihden sonra kılındığı gibi, önce de kılınabilir. Âdet olan, teravihi önce kılıp vitri sonra kılmaktır. Bu sebeple teravihin bir kısmında imama yetişen bir kimse, imam vitre kalkınca imamla beraber önce vitri kılıp sonra teravihten kılamadıklarını kazâ etmesi câizdir. Teravih namazı vakti içinde kılınmazsa, vakti dışında ne cemaatle, ne de tek başına (münferiden) kazâ edilmez.
 
>