20 yıllık işgal bitti

Taliban’ın 20 yıl sonra Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesinin ardından kentteki son ABD askerleri de Kabil’den ayrıldı. Taliban havai fişeklerle kutlama yaptı.

20+y%C4%B1ll%C4%B1k+i%C5%9Fgal+bitti
ABONE OL
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutana Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD’nin Afganistan’daki 20 yıllık işgalinin sona erdiğini duyurdu. 15 Ağustos’ta Kabil’de kontrolü ele alan Taliban, ABD yönetimiyle 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan tamamen çekilme konusunda anlaşmaya varmıştı. Çekilmenin tamamlanmasının ardından Taliban güçleri Kabil Havalimanı’na girdi ve kentte gece boyunca havai fişeklerle kutlama yaptı.
 
TALİBAN Sözcüsü Qari Yusuf Al Jazeera televizyonuna verdiği röportajda, “Son ABD askeri de ülkeyi terk etti, ülkemiz yeniden bağımsızlığını kazandı. Her şey çok daha güzel olacak” dedi. Yazılı bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden ise ABD askerlerinin tahliye operasyonlarını cesaret, profesyonellik ve azimle gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “Şimdi, Afganistan’daki 20 yıllık askeri varlığımız bitti” ifadelerini kullandı. 
 

Kaynak: İHA

>