13 polisin yaralandığı saldırıyı ELN üstlendi

Kolombiya'da bir polis kamyonuna yapılan saldırıyı ELN gerillaları üstlendi

ABONE OL

Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque, ülkenin güneybatısındaki Cali'de bir polis kamyonuna yönelik saldırıyı Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) gerillalarının üstlendiğini açıkladı. Patlayıcılarla düzenlenen saldırıda en az 13 kişinin yaralandı.

Duque, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Terör örgütü ELN, Cali şehrinde polise yönelik saldırının sorumluluğunu üstlendi. Aylar önce bütün bir ulusun gelişimini engellemek amacıyla ortaya çıkan şiddetin sorumluluğunu üstlendi" dedi.

Başkan, ELN'nin sosyalist ve komünist diktatörlüklerin desteğiyle bu yılki seçim sürecini etkileme konusundaki varlığının açık olduğunu iddia etti.

"Kolombiya teröre boyun eğmeyecek veya asla eğilmeyecek" dedi.

Olay Cuma gecesi Cali'nin Puerto Rellena bölgesinde yaşandı. Mobil İsyan Karşıtı Tim'e (Esmad) ait bir kamyona patlayıcılarla saldırı düzenlendi.

İlk başta 10 yaralı olduğu açıklandı. Ancak Polis daha sonra saldırıda yaralananların 13 kişiyi ulaştığını duyurdu.

Ulusal Polis Müdürü General Jorge Luis Vargas, başkan ve Ulusal Polisin terörist saldırının sorumlularına ele geçirme konusundaki kararlılığının altını çizdi.

“Kolombiya halkına karşı düzenlenen bu korkakça saldırıyı gerçekleştirenleri en kısa sürede adalete teslim edeceğiz” sözü verdi.

ELN, Kolombiya’nın son zamanlarda yaşadığı en önemli toplumsal kriz olan Nisan 2021'deki protestoların destekleyecisi olarak suçlanıyor. ELN son dönemde FARC gerillalarıyla Venezuela sınırına yakın bölgelerde savaş veriyor. 

>