Tarihte Bugün: Temel Reis karakterinin sahibi

+Tarihte+Bug%C3%BCn:+Temel+Reis+karakterinin+sahibi
ABONE OL

Çok başarılı bir karikatüristtir Elzie Crisler Segar... Çok fazla karakter çizmiş ve oldukça beğenilmiştir. Ancak, çizdiği bir karakter tüm karakterlerin önüne geçmiş ve onun bu sayede tanınmasına vesile olmuştur. Temel Reis karakterini çizen Elzie Crisler Segar'ın hayatı sizlerle...

Elzie Crisler Segar Kimdir?
 
8 Aralık 1894 tarihinde Mississippi Nehrinin kenarındaki Illinois eyaletine bağlı Chester şehrinde doğup büyüyen Elzie Crisler Segar, dünyaca bilinen Temel Reis karakteri ile bilinen önemli bir karikatüristtir.
 
Henüz çocuk yaşlarındayken boyama işleriyle uğraşan Segar, tiyatro ve filmlerde davul çaldı. Bir süre makinist olarak görev yapmıştı. 18 yaşına geldiğinde karikatürist olmaya karar vermiştir. Daha sonra,  1000 $ karşılığında Cleveland, Ohio'daki W.L. Evans'tan mektupla öğrenim alan Segar bu dönemde, ''"Kandil ışığında geceyarısından, sabaha karşı üçe kadar ders çalıştığını" ifade etmiştir.
 
Karikatürist Richard F. Outcault ile tanışmak için Şikago'ya yerleşen Segar, Outcault tarafından Chicago Herald gazetesine tanıtıltı.  12 Mart 1916'da Chicago Herald, Segar'ın bir yıl kadar süren ilk çizgi dizisi Charlie Chaplin's Comedy Capers 'ı yayınladı. 1918'de William Randolph Hearst'ün Chicago Evening American gazetesine geçti ve burada Looping the Loop karakterini yarattı.
 
Segar için artık New York sayfası açılıyordu. Şöyle ki, Evening American gazetesinin menajer editörü William Curley, Segar'ın New York'ta daha başarılı olacağını düşündü ve sanatçıyı Hearst grubunun King Features Syndicate şirketine gönderdi. New York Journal gazetesinin Thimble Theatre band çizgi romanı için çizmeye başlayan Segar, tüm dünyada bilinen o meşhur karakterlerini çizecekti.
 
19 Kasım 1919 tarihinden itibaren, Olive Oyl (Safinaz), Castor Oyl ve Horace Hamgravy (Kabasakal) karakterini yarattı ve çizmeye devam etti. Ancak, Castor Oyl karalterini bir adaya götürecek denizci eksikti. Segar, bu ihtiyacı Temel Reis'i çizerek ortadan kaldırmış oldu. Çizilen bu karakter, oldukça beğenilir ve sonradan çizilen bütün karakterlerin dahi önüne geçer.
 
Uzun süre karaciğer rahatsızlığı yaşayan Segar, henüz 43 yaşındayken 13 Ekim 1938 yılında hayatını kaybetti.
 
8 Aralık 2009 tarihinde arama motoru Google; Segar'ın 115. doğumgününü onurlandırmak amacıyla Segar'ın çizim stilini kullanarak Temel Reis karakterini ana sayfasına yerleştirdi.
 
 
13 Ekim tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
54 - Neron, Roma tahtına oturdu.
 
1492 - Kristof Kolomb, Bahamalar'da Yerlilerce Guanahani olarak adlandırılan, San Salvador ismini verdiği adaya ayak bastı.
 
1773 - Fransız astronom Charles Messier, Girdap gökadası'nı keşfetti.
 
1775 - ABD Deniz Kuvvetleri kuruldu.
 
1792 - Amerika Birleşik Devletleri'nde Beyaz Saray olarak bilinen binanın temeli atıldı.
 
1827 - 658 yılından beri Müslüman egemenliğinde olan Erivan, Ruslar tarafından ele geçirildi.
 
1843 - Bilinen en eski Yahudi yardımlaşma örgütü B'nai B'rith (İttifak Evlatları) New York'ta kuruldu.
 
1845 - Teksas'ta yapılan referandumda ABD'ye katılma kararı alındı.
 
1884 - Greenwich Gözlemevi'nden geçen meridyen, 0 derece ve uluslararası zaman kuşakları için başlangıç noktası olarak kabul edildi.
 
1886 - Amerikalı eczacı Pemberton, Coca Cola'nın formülünü buldu.
 
1900 - Avusturyalı nörolog Sigmund Freud, ünlü kitabı Düşlerin Yorumu'nu yayınladı.
 
1911 - İtalyanlar, Derne'yi işgal etti.
 
1914 - Garrett Morgan, gaz maskesini icat etti ve patentini aldı.
 
1918 - Talat Paşa liderliğindeki İttihat ve Terakki Hükûmeti istifa etti.
 
1977 - Dört Filistinli, bir yolcu uçağını Somali'ye kaçırdı ve Kızıl Ordu Fraksiyonu mensubu 11 tutuklunun salıverilmesini istedi.
 
1983 - 12 Eylül Darbesi'den sonra oluşturulan Danışma Meclisi'nin görevi sona erdi.
 
1986 - Büyük Vatan Partisi kendini fesh etti.
 
1990 - 1975'ten beri devam etmekte olan Lübnan İç Savaşı sona erdi.
 
1991 - Eski Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşarı emekli orgeneral Adnan Ersöz öldürüldü. Ersöz'ü Dev-Sol örgütü militanlarının öldürdüğü açıklandı.
 
1991 - Bulgaristan'da reel sosyalizm sonrası ilk parlamento seçimleri yapıldı.
 
1994 - Mali polis, Halil Bezmen'e ait trilyonlarca lira değerindeki antika, tarihi eser ve tabloyu, Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçırılmak üzereyken ele geçirdi.
 
1995 - İngiliz fizikçi Joseph Rotblat ve içinde bulunduğu antinükleer grup, Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
 
1995 - Prag'daki Dünya Güreş Şampiyonası'nda, 82 kiloda Hamza Yerlikaya Dünya şampiyonu oldu.
 
1996 - Radikal gazetesi yayın hayatına başladı.
 
1997 - Altın Koza Film Festivali sonuçlandı. Zeki Demirkubuz'un yönettiği Masumiyet, birinciliği aldı.
 
2002 - Sırbistan'da, Slobodan Miloševic'in devrilmesinden sonra düzenlenen ilk Devlet Başkanlığı seçimi katılımın düşük olması nedeniyle geçersiz sayıldı.
 
2002 - Yeniçağ gazetesi yayın hayatına başladı.
 
2006 - Birleşmiş Milletler genel kurulu, Güney Kore Dış İşleri Bakanı Ban Ki-moon'u yeni BM Genel Sekreteri olarak resmen atadı. Moon görevi Kofi Annan'dan 1 Ocak 2007'de devraldı.
 
2006 - Nobel Barış Ödülü, Bangladeş'li Muhammed Yunus ve Grameen Bank arasında paylaştırıldı.
 
2010 - Şili'deki maden kazasında yer altında mahsur kalan 33 madenci 69 gün sonra sağ olarak kurtarıldı.
 
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>