Tarihte Bugün: Serena Williams Kimdir?

+Tarihte+Bug%C3%BCn:+Serena+Williams+Kimdir?
ABONE OL

2005 yılında dünyaca ünlü tenis dergisi tarafından son 40 yılın en iyi 17.oyuncusu olan, pek çok otoriteye göre fiziğe dayalı güç tenisinin tarihteki en önemli uygulayıcısı olarak gösterilen, en güçlü yönü olarak olağanüstü mental gücü olan, tarihin en önemli oyuncularından Serena Williams...

 
 
Serena Williams Kimdir?
 
Dünyanın en önemli oyuncularından biri olan Serena Williams, 26 Eylül 1981 yılında dünyaya gelmiştir.Amerikalı profesyonel tenisçi Williams, 23 Grand Slam şampiyonluğu ve çift kadınlarda üç, tek kadınlarda bir olimpiyat altın madalyası vardır. 
 
Genç yaşında kız kardeşi Venus Williams ile profesyonel hayata adım atmış ve kısa sürede dünyanın 1 numarası olan Serena Williams, 2005 yılında dünyaca ünlü bir tenis dergisi tarafından son 40 yılın en iyi 17. oyuncusu seçilmiştir. Ayrıca Williams, dünyanın en çok para kazanan kadın sporcusudur.
 
 
Hücum vuruşlarındaki sertlikle bilinen bir oyuncu olan Serena Williams, etkili servisleri dışında, ağır forehandi ve hem geri çizgi hem de file önündeki kontrollü vuruşları, bitirici voleleri ile rakiplerine üstünlük sağlayan tavrı ile bilinir.
 
Zaman zaman agresif return vuruşlarıyla da etkili olan Williams, pek çok otoriteye göre fiziğe dayalı güç tenisinin tarihteki en önemli uygulayıcısı olarak gösterilmektedir.
 
 
Olağanüstü mental güze sahiptir Serana Williams, kariyerinde geriye düştüğü bir çok maçı çevirmiştir. Ayrıca,tenis tarihinde üç ayrı grand slam turnuvasını şampiyonluk yolunda maç puanı kurtararak kazanan tek oyuncu unvanına sahiptir.
 
2013 Haziran ayında düzenelenen Fransa Açık'ta finalde Sharapova'yı yenerek 11 yıl aradan sonra Roland Garros'ta şampiyonluğa ulaştı.
 
 
26 Eylül tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1364 - 11.000 kişilik Osmanlı Ordusu ile 20.000 kişilik Haçlı Ordusu Sırpsındığı Savaşı'nda karşılaştı.
 
1907 - Yeni Zelanda, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etti.
 
1930 - Adana'da Ahali Cumhuriyet Fırkası kuruldu.
 
1932 - Türk Dil Kurultayı toplandı. Dil Bayramı ilk kez kutlandı.
 
1940 - Türk-Rumen Ticaret Antlaşması imzalandı.
 
1941 - II. Dünya Savaşı'nda Kiev Muharebesi sonuçlandı.
 
1947 - İngiltere, Filistinlilerle Yahudilerin kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini açıkladı; bu nedenle Filistin'i boşaltma kararı aldı.
 
1964 - Kıbrıs Türk ve Yunan alayları Kıbrıs Barış Gücü emrine verildi.
 
1971 - Yılmaz Güney'in filmleri 3. Altın Koza Film Festivali'nde tüm ödülleri aldı.
 
1978 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter Türkiye'ye uygulanan ambargoyu kaldıran yasayı onayladı.
 
1990 - Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski müsteşar yardımcısı Hiram Abas, İstanbul'da Devrimci-Sol örgütü tarafından öldürüldü.
 
1984 - Çin ile İngiltere, Hong Kong'un 1997'de Çin kontrolüne geçmesi için anlaştılar.
 
1999 - Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi'nde düzenlenen operasyonda 10 mahkûm öldü.
 
2019 - İstanbul Silivri açıklarında saat 13.59'da 5,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 1 kişi kalp krizi sebebiyle ölürken, 43 kişi yaralandı. 473 binada hasar meydana geldi.
 
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>