Tarihte Bugün: Erzurum Kongresi Kararları

+Tarihte+Bug%C3%BCn:+Erzurum+Kongresi+Kararlar%C4%B1
ABONE OL

Kurtuluş Savaşı döneminde toplanan kongrelerin en önemlileri arasında yer alan Erzurum Kongresi, Mustafa Kemal'in sivil olarak katıldığı ilk kongre olma özelliğini taşımaktadır. Toplanış amacı bakımından bölgesel, ancak aldığı kararlar bakımında ulusal olan Erzurum Kongresi'nde alınan kararlardan en önemlisi şöyledir; 'Ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz' bu madde ile ilk defa milli sınırlardan bahsedildi. Erzurum Kongresi amacı, nedeni ve sonuçlarıyla sizlerle...

Erzurum Kongresi
 
23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum'da toplanan kongre olan Erzurum Kongresi,17 Haziran'da Vilâyât-ı Şarkıye Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti Erzurum şubesi tarafından toplanmıştır.
 
Kongreyi, Şark Vilyetleri, Trabzon Muhafazai Hukuk Cemiyeti ve Kars İslam Şurası tertiplemiştir. Kongreye 62 delege katılmış ve 2 hafta süren kongrede alınan kararlar kurtuluş mücadelesinde izlenen çizgide önemli ölçüde belirleyici olmuştur.
 
Mustafa Kemal Paşa'nın sivil olarak katıldığı Erzurum Kongresi'nde geçici başkan olarak Erzurum delegelerinden Hoca Raif Efendi olsa da yoklamanın ardından oylama ile kongre başkanlığına Mustafa Kemal getirildi.
 
23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında merkezi İstanbul’da bulunan Vilâyât-ı Şarkiyye Müdâfaa-i Hukûk-ı Milliye Cemiyeti’nin Erzurum şubesiyle Trabzon Muhâfaza-i Hukûk-ı Milliye Cemiyeti’nin Erzurum’da birlikte düzenledikleri mahalli kongreye Maçka temsilcisi olarak İzzet Eyüboğlu katıldı. Bu kongrede Mustafa Kemal Paşa oy çokluğu ile başkanlığa, Maçka temsilcisi İzzet Bey ve Erzurumlu Hoca Raif Efendi başkan vekilliğine seçildi.
 
 
Erzurum Kongresi'nin önemi ve özellikleri
 
-Manda ve himaye reddedilerek ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. ( Böylelikle tam bağımsızlık hedeflendi.)
 
-İlk kez millî sınırlardan bahsedilmiş ve Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalandığı anda Türk vatanı olan topraklarının parçalanamayacağı açıklanmıştır. (Ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz)
 
-Toplanış şekli bakımından bölgesel olmasına karşın aldığı kararlar bakımından millî bir kongredir.
 
-İlk defa geçici bir hükûmetin kurulacağından bahsedilmiştir.( İlk defa Osmanlı hükümetinden ayrı bir hükümet kurulması kararlaştırıldı.)
 
-Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi'ne bir ön hazırlık çalışması niteliğindedir.
 
-İlk kez başkanlığını Mustafa Kemal'in yaptığı dokuz kişilik bir Temsil Heyeti oluşturuldu. Bu Temsil Heyeti bir hükûmet gibi görev yapacaktır. (Temsil Heyeti'nin görevi TBMM'nin açılmasına kadar devam edecektir.)
 
-Erzurum Kongresi'nin bir önemi de Batı Anadolu'da Yunan kuvvetlerine karşı mücadele eden Kuvayi Milliye üzerinde büyük moral etkisi yapmış olmasıdır.
 
-Erzurum Kongresi, Mustafa Kemal'in sivil olarak görev aldığı ilk yerdir. Bölgesel bir kongredir.
 
 
23 Temmuz tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1784 - Türkiye'nin Erzincan ilinde meydana gelen depremde, 5 bin kişi hayatını kaybetti.
 
1821 - Mora İsyanı sırasında Monemvasia şehrini ele geçiren Yunanlar, 3.000 Türk'ü katlettiler.
 
1829 - William Austin Burt, daktilonun ilk hali olan tipografi makinesini icat etti.
 
1881 - Dünyanın en eski spor federasyonu olan Uluslararası Jimnastik Federasyonu, Belçika'nın Liège kentinde kuruldu.
 
1888 - Enternasyonal marşı, ilk kez Fransa'nın Lille kentinde işçiler tarafından söylendi.
 
1894 - Japon güçleri Seul Kraliyet Sarayı'nı işgal etti ve Kore Kralı'nı tahttan indirdi.
 
1903 - Ford şirketi, ürettiği ilk arabanın satışını yaptı.
 
1911 - İstanbul'da, Aksaray Yeşil Tulumba'da çıkan büyük yangında yaklaşık 300 ev hasar gördü.
 
1911 - Mimar Muzaffer Bey'in eseri olan Hürriyet-i Ebediye Tepesi açıldı.
 
1963 - Fransa, nükleer denemeleri sınırlandırmak üzere Moskova'da yapılan "Deneme Yasaklama Antlaşması"na katılmayı reddetti.
 
1967 - Detroit, Michigan'da ABD tarihinin en kanlı ayaklanmalarından biri başladı. Olaylar sona erdiğinde; geride 43 ölü, 342 yaralı ve yaklaşık 1400 yanmış bina kaldı.
 
1974 - Kıbrıs'ta üç günlük harekatta; 57 şehit, 184 yaralı ve 242 kayıp verildi.
 
1976 - Sismik-1 araştırma gemisi (Hora), İstinye Tersanesi'nden törenle Ege Denizi'ne açıldı.
 
1983 - Sri Lanka'daki Budist çoğunluk, yaklaşık 3.000 Tamili katletti. 400.000 civarında Tamil, komşu ülkelere kaçtı. Olay, Sri Lanka tarihine "Kara Temmuz" olarak geçti.
 
1986 - Prens Andrew ile Sarah Ferguson evlendiler.
 
1993 - Ağdam, Ermeni ayrılıkçıları tarafından işgal edildi.
 
1995 - Hale-Bopp kuyruklu yıldızının keşfi.
 
1996 - Aydın İdare Mahkemesi; Gökova, Yeniköy ve Yatağan termik santrallerinin çevreye zarar verdiği gerekçesiyle faaliyetlerinin durdurulması istemini kabul etti.
 
2000 - Yasemin Dalkılıç, sualtı sporları; limitsiz dalışta 120, limitli değişken ağırlıkla serbest dalışta ise, 100 metre ile iki dünya rekoru kırdı.
 
2005 - Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinin üç ayrı noktasında patlayan bombalar, 88 kişinin ölümüne yol açtı.
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>