Tarihte Bugün: 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu

+Tarihte+Bug%C3%BCn:+9+Eyl%C3%BCl+%C4%B0zmir%E2%80%99in+Kurtulu%C5%9Fu
ABONE OL

15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir Yunanlılar tarafından işgal edildi. Bu işgal, Anadolu'da yeni bir döneme kapı açtı. Türk halkı, topyekün direnişe başladı ve Anadolu halkının bu direnişi İzmir'in kurtuluşuna zemin hazırladı...

 
9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu
 
15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir, Yunanlılar tarafından işgal edildi. Bu durum, Anadolu'da Milli Mücadele'nin başlamasına ve Anadolu insanının güçlü direnişine neden oldu. İstanbul'da protesto mitingleri başladı ve bu durum Anadolu'nun en ücra köşelerine bile yayıldı. 
 
26 Ağustos 1922 tarihinde ise, Büyük Taarruz başladı. Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın son safhası olan Büyük Taarruz ile, savaşı bitirip, kesin sonuç almayı hedeflemişti. 30 Ağustos'ta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!” tarihi emrini verdi ve 2 Eylül'de Uşak'a girildi.
 
 
 
Hedef İzmir'di...Bu nedenle Türk birlikleri İzmir'e doğru ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu'dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Daha sonra ise, 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00'da İzmir'e girdi.
 
İzmir'in kurtuluşu sırasında, topyekün mücadele verilmiş ve bu mücadele de askerler can vermiştir. Can veren askerlerin isimleri şöyledir;Akşehirli Bekiroğlu Mehmet, Antalyalı Ömer oğlu Hakkı (Sarıarslan), Nevşehirli Ahmet oğlu Seyit Mehmet ve Nevşehirli Ahmet oğlu Ahmet.
 
Şerafettin Bey ise Hükümet Konağı'na ulaşmayı başardıysa da göğsüne mermi isabet etmesi sonucunda yaralandı. Ancak, Konağa girip balkona Türk bayrağını dikebildi. Bu olaydan sonra ise,Yüzbaşı Zeki komutasındaki süvari birliği Hükûmet Konağı'nın hemen sağında yere alan ve günümüze ulaşmayan Sarıkışla'ya, Üsteğmen Arif ve takım komutanı Celal Bey ile Yedeksubay Besim Efendi'nin de Kadifekale'ye bayrağı çekmesi ile İzmir'in işgalden kurtuluşu ilan edilmiş oldu.
 
İzmir'e girilmişti, Türk halkının kararlı direnişi hedefine ulaşmıştı. Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa bir Fransız harp gemisi telsizi vasıtasıyla, İzmir’e girildiğini Ankara’ya bildirdi. 
 
 
Mustafa Kemal Paşa, İzmir'in kurtuluşunu Belkahve'de izlemişti. Daha sonra Kemal Paşa,yanında Fevzi ve İsmet paşalar olduğu halde, 10 Eylül sabahı İzmir'e girdi ve Fahrettin Paşa ile buluşarak doğruca Hükûmet Konağı'na gitti. Konağın balkonundan, başarıyı millete mal eden kısa bir konuşma yaptı.
 
1 Eylül'de Mustafa Kemal Paşa'nın verdiği tarihi emir ile başlayan ve 18 Eylül 1922 tarihine kadar yapılan Takip Harekâtı ile bütün Batı Anadolu'daki Yunan askerleri Türk sınırları dışına çıkarılmıştır.
 
 
9 Eylül tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
MÖ 479 - Platea Muharebesi gerçekleşti.
 
1543 - Mary Stuart, daha 9 yaşındayken taç giyerek İskoçya Kraliçesi oldu.
 
1570 - Lefkoşa Türkler tarafından fethedildi.
 
1850 - Kaliforniya, 31. eyalet olarak ABD'ye kabul edildi.
 
1886 - Bern Uluslararası Telif Hakları Konvansiyonu toplandı.
 
1892 - Jüpiter'in beşinci uydusu olan Amalthea (uydu) bulundu.
 
1914 - İttihat ve Terakki Cemiyeti, Osmanlı hükümetinin kabul ettiği tüm kapitülasyonları reddetti.
 
1921 - Sakarya Savaşı'nda Mustafa Kemal Paşa, bazı komutanlarla Yunan birliklerinin mukavemetinin kırıldığı Polatlı'nın kuzeyindeki Zafertepe'ye gelerek, Yunan Ordusunun durumunu inceledi.
 
1955 - Türk Hükümeti, 6-7 Eylül Olaylarında zarar gören kişi ve kuruluşlara yardım kararı aldı.
 
1971 - Boğaziçi Üniversitesi'nin kurulmasına ilişkin kanun kabul edildi.
 
1974 - 11. Antalya Film Şenliği'nde, Altın Portakal Ödülü'nü Lütfi Ömer Akad'ın Düğün filmi aldı.
 
1974 - Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali açıldı.
 
1974 - TRT'nin merkez ve bölge radyolarını birleştirilmesiyle, TRT Radyo 1 ve TRT Radyo 3 oluşturuldu.
 
1982 - Türkiye'nin Burgaz Konsolosluğu İdari Ataşesi Bora Süelkan, Ermeni kişilerce öldürüldü.
 
1991 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yeniden faaliyete geçti.
 
1992 - İspanya, Katalonya bölgesinin özerkliğini tanıdı.
 
1993 - İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) birbirlerini tanımayı kabul etti.
 
1993 - atv yayına başladı.
 
1995 - Türkiye Güzeli Yeşim Palandüz, Dünya Güzeli seçildi.
 
2001 - 12 Dev Adam, Türkiye'de düzenlenen Avrupa Şampiyonasında ikinci oldu.
 
2004 - Cakarta'da bulunan Avustralya Büyük Elçiliği'nin dışında bomba patladı, olayda 10 kişi hayatını kaybetti.
 
2009 - İstanbul'da son 80 yılın en yüksek yağışı yaşandı. Su taşkınları nedeniyle çok sayıda insan yaşamını yitirdi, büyük çapta maddi hasar oluştu.
 
2010 - San Bruno, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir doğal gaz hattı 300 metre yüksekliğinde bir ateş duvarı oluşturarak patladı.
 
2011 - Dünya'nın en büyük mozaik müzesi olan Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi ziyarete açıldı.
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>