Suudi Arabistan'ın 500 milyar dolarlık dev projesi! İçinde uçan taksi bile var

Suudi Arabistan'ın 500 milyar dolarlık fütüristtik mega kenti Neom’un içinde uçan taksiler, robot hizmetçiler ve sahte ay bile var. Suudi Arabistan, robot hizmetçiler ve uçan taksilerle dolu, fütüristik mega şehri 500 milyar dolara inşa ediyor.

+Suudi+Arabistan%E2%80%99%C4%B1n+500+milyar+dolarl%C4%B1k+dev+projesi%21;+%C4%B0%C3%A7inde+u%C3%A7an+taksi+bile+var
ABONE OL
 
Şehir, Ürdün ve Mısır sınırında yer alacak ve 2025 yılına kadar sakinleri ve işletmeleri ağırlamaya başlayacak. Güneş ve rüzgarla enerjisiyle çalışacak şehir, sıfırdan inşa ediliyor ve büyüklüğü Londra'nın 17 katı olacak.
 
Neom'un başkanı Veliaht Prens Muhammed bin Salman'a göre, kentsel alan "drone dostu ve robotik gelişim için bir merkez" olacak.
Planlama belgeleri, şehrin uçan taksilere sahip olacağını gösteriyor ve Blade Runner ve Geleceğe Dönüş II gibi bilim kurgu filmlerinde tasvir edilen bir araç.
 
Suudi Arabistan, en parlak ve en iyi akılları şehre çekmek ve BAE'de Dubai'ye ve Katar'da Doha'ya rakip olacak büyük bir ticaret merkezi oluşturmak istiyor. Belgeler, robot hizmetçilerin bu yüksek ücretli yabancı işçilerin evlerini temizleyeceğini, yani ev işleri hakkında endişelenmelerine gerek kalmayacağını söylüyor.
 
Bulut tohumlama, Batı Avrupa büyüklüğündeki inanılmaz derecede kuru ülkede yağmur bulutları yapmak için de kullanılacak. İşlem, kuru buz gibi maddelerin, uçaklar veya insansız hava araçları kullanılarak bulutlara boşaltılmasını ve yağmur yağmasını içeriyor.
 
Şehir için diğer tuhaf tekliflerden bazıları, Jurassic Park tarzı bir cazibe merkezindeki dinozor robotları ve makinelerin eğlence için birbirleriyle savaşacağı robot dövüş sanatlarını da içeriyor.
Krallık ayrıca her geceyi aydınlanacak ve önemli bir dönüm noktası görevi görecek dev bir yapay ay yaratmak istiyor.
 
Prens Salman kısa süre önce, şehrin önerdiği Silver Beach'teki kumun karanlıkta, ay ışığı ile parlamasını istediğini açıkladı.
Ancak projeye yakın iki kaynak Wall Street Journal'a mühendislerin henüz bunu güvenli bir şekilde yapmanın bir yolunu bulamadıklarını söyledi.
 
Suudi, Riyad'daki 2017 Gelecek Yatırım Girişimi konferansında Neom'un inşasını duyurdu. Etkinlikte konuşan robotik firması Boston Dynamics'in CEO'su Marc Raibert, makinelerin metropollerde de güvenlik olarak da kullanılabileceğini söyledi.
 
Robotların "güvenlik, lojistik, eve teslimat ve hatta yaşlılara ve sakatlara bakma gibi alanları kapsayan çeşitli işlevleri yerine getirebileceğini" söyledi.
>