Siroz hastalığı nedir? Siroz belirtileri nelerdir?

10 Kasım 1938 tarihinde aramızdan ayrılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bugün tüm yurtta saygı ve özlemle anılıyor. Atatürk'ün hastalığı ise en çok araştırılan konular arasında yer alıyor.

+Siroz+hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1+nedir?+Siroz+belirtileri+nelerdir?
ABONE OL
22 Ocak 1938 tarihinde Dr. Nihat Reşat Belger tarafından, Atatürk'e siroz teşhisi konulmuştu. Atatürk, 1938 yılının başlarında iştahsızlık ve halsizlik hissetmeye başlamış ve vücudunun çeşitli yerlerinde kaşıntılar meydana gelmişti.
 
Siroz hastalığı nedir?
 
Kronik karaciğer hastalığı olarak da adlandırılan siroz, karaciğerde ileri derecede hasar oluşumuna verilen isimdir. Çeşitli hastalıklar nedeniyle, bazense bilinmeyen sebeplerden dolayı karaciğerde farklı düzeylerde hasar meydana gelebilir. Bunun sonucunda karaciğerin yapısal fonksiyonlarında çeşitli bozulmalar oluşur ve normal işlevlerini yerine getirememeye başlar. Bu durum, siroz sürecinin başlangıcıdır. Süreç ilerledikçe işlevine devam eden karaciğer hücrelerinin azalması sonucunda karaciğer giderek sertleşmeye ve küçülmeye başlar. Sertleşen dokulara kanın akışı zorlaşır ve kanın dokuya ulaşamaması sebebiyle yeni damar yolları oluşur. Tüm bu olaylar karaciğeri daha da olumsuz etkileyerek siroz tablosunu ağırlaştırır. Sonuç olarak karaciğer fonksiyonunu yerine getirememeye başlar ve karaciğer yetmezliği ortaya çıkar.
 
Siroz hastalığı belirtileri nelerdir?
 
Siroz hastalığı, erken dönemde genellikle belirti vermez. Fakat hastalığın derecesi ilerledikçe ve karaciğerde oluşan harabiyet düzeyi arttıkça görülen belirtilerde ve bu belirtilerin şiddetinde artış gözlenir. En sık görülen siroz belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 
İştah ve kilo kaybı
 
Bulantı ve kusma
 
Sürekli halsizlik hissi
 
Bacaklarda şişme - ödem oluşumu
 
Karında asit birikimi nedeniyle şişme
 
Kas kaybı
 
Kansızlık
 
Kaşıntı
 
Sarılık
 
Kanın pıhtılaşmaması
 
Kadınlarda adet düzensizliği
 
Ciltte morarma ve kanamalar
 
Sinirlilik hali
 
Kabızlık ve gaz sorunu
 
Midede ağırlık hissi
>