Rusya Guterres’in ziyareti sırasında Kiev’e saldırdı

Rusya, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ziyareti sırasında başkent Kiev’e saldırdı. Ukrayna Devlet Başkanı, bu saldırıyla Rusya’nın BM’yi aşağılamayı amaçladığını söyledi.

+Rusya+Guterres%E2%80%99in+ziyareti+s%C4%B1ras%C4%B1nda+Kiev%E2%80%99e+sald%C4%B1rd%C4%B1
ABONE OL

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret ederek Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenkiy ile görüştü. Daha önce Kiev’den çekilen Rus ordusu, ziyaret sırasında başkente 2 füze yolladı. Füzelerin binalara isabet etmesi sonucu en az 1 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı ve hala enkaz altında olanlar olduğu bildirildi.

BM'nin insani yardım dairesi sözcüsü Saviano Abreu, ekipten kimseye zarar gelmediğini belirterek, “Bu bir savaş bölgesi ama bizim yakınımızda gerçekleşmesi şok edici” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, "Bu iğrenç barbarlıkla Rusya, Ukrayna'ya, Avrupa'ya ve dünyaya karşı tutumunu bir kez daha ortaya koyuyor" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenkiy ise, saldırıyla ilgli olarak, “Bugün, Kiev'deki görüşmelerimizin bitiminden hemen sonra, Rus füzeleri şehre uçtu. Beş roket. Ve bu, Rus liderliğinin BM'yi ve örgütün temsil ettiği her şeyi küçük düşürme çabaları hakkında çok şey söylüyor.” ifadelerini kullandı. Zelenskiy, bu saldırıya uygun olarak Rusya’ya güçlü bir tepki verilmesi gerektiğini söyledi.