İşte normalleşme sırası

+%C4%B0%C5%9Fte+normalle%C5%9Fme+s%C4%B1ras%C4%B1
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, martta “kademeli normalleşmeye” geçileceğini duyurdu. Vaka sayısı düşük iller öncelikli. Doğu ve Güneydoğu illeri daha avantajlı, Karadeniz’in işi ise daha zor!..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mart ayı itibarıyla kademeli normalleşmeye geçileceğini ve illerin “düşük”, “orta”, “yüksek”, “çok yüksek riskli” olarak dört sınıfa ayrılacağını açıkladı. Erdoğan, “Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz” bilgilendirmesini yaptı. Bu açıklama şu anlama geliyor: Vaka oranı düşük iller normalleşmeye daha önce geçecek. Nüfusa göre vaka sayıları en düşük iller; Şırnak, Hakkari, Bitlis, Batman, Van, Mardin, Muş, Diyarbakır, Kars ve Siirt. Bu iller normalleşmeye en yakın olanları. 
 
ESNAF MÜJDE BEKLİYOR
 
Vaka oranları en yüksek şehirler olan Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Samsun, Osmaniye,  Tokat, Karaman, Adıyaman ve Gümüşhane ise normalleşme için biraz daha beklemek zorunda gibi duruyor. Ekonominin kalbinin attığı İstanbul 29, İzmir 42, Ankara ise 52. sırada. Normalleşmeye kademeli geçişte aşılama sayısı da kıstas olarak belirlenecek. Önümüzdeki günlerde hükümetten bu konuda bir açıklama bekleniyor. Kapalı olan başta restoran ve kafe işletmecisi onbinlerce esnaf, gelecek müjdeye kilitlenmiş durumda.
>