Irak, Amerika'yı ülkesinden kovacak!

Irak siyasi gruplarının, ABD kuvvetlerini ülkeden göndermek için iş birliği yapacağı öne sürüldü. Washington ve Bağdat, temmuz ayında ABD muharebe güçlerinin 31 Aralık 2021'e kadar Orta Doğu ülkesinden çekileceği ve geri kalan Amerikan personelinin yalnızca 'eğitim, danışmanlık, yardım ve istihbarat paylaşımı rolü' oynamak için kalacağı konusunda anlaştılar.

+Irak,+Amerika%E2%80%99y%C4%B1+%C3%BClkesinden+kovacak%21;
ABONE OL
Press TV'nin Parlamentodaki Sadekun koalisyonunun bir üyesi olan Fadel Jaber'e dayandırdığı haberine göre, bir grup Iraklı siyasi parti, Amerikan güçlerini vaat edilen 31 Aralık tarihine kadar ülkeden çıkarmak için bir ittifak kurulması çağrısında bulundu.
 
Jaber'e göre, ABD güçlerinin ülkedeki uzun süreli varlığı Irak toplumunda bölünmeler yaratma riski taşıyor. Yorumları, birkaç gözlemcinin Washington'un aslında Orta Doğu ulusunu terk etmeye niyeti olmadığı yönündeki endişelerini dile getirmesi üzerine geldi.
Rapora göre bunların arasında, Washington'un Amerikan birliklerini barındıran askeri üslere C-RAM hava savunma sistemleri kurma kararına Amerika'nın Irak'ta kalma niyetinin kanıtı olarak işaret eden siyasi analist Muhammed Karim el-Saedi de var. 25 Kasım'ın başlarında, Irak Müşterek Harekât Komutanlığı (JOC) Irak Haber Ajansı'na, yabancı muharip kuvvetlerin 15 gün içinde Irak'tan ayrılacağını ve Irak kuvvetlerini desteklemek için yalnızca bir kısım personelin kaldığını söyledi. Ayrıca, ABD'nin son çekilme tarihini uzatmaya yönelik bir plan olmadığı da belirtildi. Ancak birçoğunun iddiaya şüpheyle yaklaştığı görülüyor.
 
Arap Forumu'nda Iraklı bir siyasi analist olan Nadhum al-Jubouri, Xinhua'ya "ABD kuvvetlerinin Irak'tan ne 15 gün sonra ne de bu yılın sonunda gerçek bir geri çekilme olmayacağını" söyledi ve ABD kuvvetlerinin basitçe yeniden markalaşacağını öne sürdü. Ülkede kalabilmek için. Şüpheci duygu hem Washington hem de Bağdat'ın temmuz ayında tüm ABD muharip güçlerinin 31 Aralık 2021'e kadar ülkeden çekileceğine dair verdiği güvencelere rağmen geliyor.
>