Hutbede Kılıç Ne Anlama Gelir?

+Hutbede+K%C4%B1l%C4%B1%C3%A7+Ne+Anlama+Gelir?
ABONE OL

86 yıl aradan sonra ibadete açılan Ayasofya'daki ilk Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı. Erbaş'ın hutbeye kılıçla çıkması dikkat çekti. Hutbede Kılıç Ne Anlama Gelir?

 
Ayasofya'da ilk Cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbeye kılıçla çıktı. Manevi bir anlamı bulunan kılıcın, fethin sembolü olarak gösteriliyor.
 
Hutbede Kılıç Ne Anlama Gelir?
 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ayasofya'da Cuma hutbesini kılıç geleneğine uyarak okudu. Ali Erbaş, böylece Osmanlı'daki 'Fetih' geleneğini yaşattı. Şöyle ki; Osmanlı “Fetih" geleneğinde fethin sembolü olarak caminin minberine iki yeşil sancak asılır ve minberin sağ giriş tarafına 3 Hilalli kılıç konulurdu.
 
Türk tarihinde önemli bir sembol olan kılıç,Osmanlı'da hükümranlığın alametidir. 
 
Eski Camii'de hutbede kılıç taşıma geleneğinin manevi bir anlamı var. Kılıcı hangi elle tutulduğu detayında da anlam gizli; sağ ele alınan kılıç, “kullanma” niyetini ortaya koyuyor ve düşmanı korkutmayı amaçlıyor, sol ele alınan kılıç ise dosta güven verme amacını taşıyor
 
Anadolu'da farklı camilerde de cuma hutbeleri kılıçla veriliyor. Kocaeli Gazi Süleyman Paşa Cami ve Amasra Fatih Cami kılıç geleneğinin uygulandığı camiler arasındadır.
>