Aylakçı sayesinde 26 göçmen Çakalların elinden kurtarıldı

Panama’da polis 26 Nikaragualı göçmeni ‘Çakallar’ın elinden kurtardı.

ABONE OL
Kamu Bakanlığı, Panama güvenlik güçlerinin 26 Nikaragualı’yı 3’ü Panamalı, 3’ü de Nikaragualı insan kaçakçısının elinden kurtardı. Orta Amerika ülkelerinde insan kaçakçılarına ‘Çakal’ denildiği için, açıklama; “26 Nikaragualı göçmeni ‘Çakallar’ın elinden kurtarıldı” şeklinde duyuruldu.
 
Organize Suçlarla Mücadele Başsavcısı Emeldo Márquez, aralarında Nikaragualı bir kadın ve reşit olmayan kişinin de bulunduğu çakalların tutuklandığı operasyona "aylakçı" adının verildiğini açıkladı.
 
Márquez ayrıca tutuklu olarak yargılanacak çakalların 20 ila 30 yıl arasında değişen ceza istemleriyle yargılanacaklarını söyledi.
 
Aralarında 14 aylık bir bebeğin de bulunduğu 26 kurban küçük bir minübüsün içinde Kosta Rika sınırındaki Chiriquí eyaletinin başkenti David’te yakalandı.
 
Pandemiden kaynaklanan krizin neden olduğu olası yeni bir göç dalgasıyla yüzleşmeye hazırlanan Panama, benzeri görülmemiş bir şekilde, 2021'de ABD’ye geçiş yapan 130 binden fazla göçmeni ağırladı.
 
Panama yıllardır, dünyanın her yerinden ABD’ye yaya olarak seyahat eden göçmenler için bir geçiş ülkesi konumunda. Ana giriş yolu, Kolombiya ile doğal sınır görevi gören tehlikeli Darien orman yolu.
 
Resmi verilere göre, 2010 ve 2019 yılları arasında Darién'i 109 bin 293 kişi geçti.
 
Bu rakam yalnızca 2021'de 130 binden fazla kişiyle kıyaslanınca durumun ciddiyeti çok daha net şekilde ortaya çıktı.