'Zam' protestosu

Peş peşe gelen zamlar karşısında maaşlara yapılan yüzde 23.65’lik artışın yetersiz kaldığını belirten emekliler ‘Zam’ protestosu yaptı. Hükümetten zamların geri çekilmesi, seyyanen zam, doğal gaz, elektrik, su ve ulaşımda yüzde 50 indirim taleplerinde bulundu.

%E2%80%99Zam%E2%80%99+protestosu
ABONE OL
TÜM Emekliler Sendikası üyeleri, İstanbul başta olmaz üzere birçok ilde sokağa çıktı. “Emekli maaşı ile geçinemiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz, maaşlara ek zam yapılsın” ve “Her şey yalan, açlık ve yoksulluk gerçek” yazılı pankartlarla emekliye yapılan düşük zamları protesto etti. Basına yapılan açıklamada, “Son bir yılda beyaz peynire yüzde 141, süte yüzde 114, yumurtaya yüzde 177, yağa yüzde 80, ekmeğe yüzde 71, bakliyata yüzde 112, mutfak tüpüne yüzde 90 zam yapıldı. Et, giyim ve kiraların fiyatları da alabildiğine arttı. Yeni yılda elektrik yüzde 52 ile yüzde 130 arasında, doğal gaz da yüzde 25 zamlandı. Maşlara yapılan artış yetersiz” denildi. Hükümete seslenen emekliler taleplerini şöyle sıraladı:
 
-Acilen, tüm emeklilere seyyanen bir zam yapın.
 
-Aylık bağlama oranlarında 2000 yılı öncesi uygulamalarına dönün.
 
-Açlık sınırının 4.652 TL, yoksulluk sınırının 13.598 TL olduğu bir ülkede, 2 milyondan fazla emekli 2.500 TL emekli aylığına mahkum edilmiştir. Bu nedenle en düşük emekli aylığını asgari ücretin ve açlık sınırının, ortalama emekli maaşını yoksulluk sınırının üstüne çıkarın.
 
-Günümüzde dini bayramlarda verilen sözde ikramiyeler, bayram harçlığına dönüşmüş durumdadır. İkramiyeleri emeklilerin refah düzeyine katkıda bulunacak şekilde düzenleyerek yılda 4 kez, birer maaş düzeyine çıkarın.
 
-Doğal gaz, elektrik ve şehir içi ulaşım bedellerinin emekli aylıkları içindeki payı dünya ortalamasının çok üstündedir. Bu insafsız ve akıl dışı uygulamadan vazgeçin, zamları geri çekin.
 
-Doğal gaz, elektrik, su, ulaşım gibi temel ihtiyaç maddelerini emekliler için yüzde 50 indirimli yapın.
 
-Sağlık hizmetlerinden alınan katkı paylarını kaldırın.
 
>