Zam ayrımına son verilmeli

Emeklilere sendika ve toplu sözleşme hakkı tanınması talebinde bulunan TÜED Genel Merkez Mali Sekreteri Ömer Kurnaz: Emekliler arasında olan zam ayrımına da son verilmeli. Mevzuatta yeni düzenlemeye gidilmeli

Zam+ayr%C4%B1m%C4%B1na+son+verilmeli
ABONE OL

TÜRKİYE Emekliler Derneği (TÜED) Genel Merkez Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, emekliler arasında zam ayrımına son verilmesini, ayrıca sendika ve toplu sözleşme hakkı tanınmasını talep etti. Kurnaz, “SGK ve BAĞ-KUR emeklilerinin 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı dışında herhangi bir artışı olmaması emekliler arasında ayrım yapıldığını ve eşitliğin korunamadığını gösteriyor. Memur emeklilerine, kamu çalışanlarının toplu sözleşmesiyle belirlenen zamlar uygulanırken, SGK ve BAĞ-KUR emeklilerinin bu haklardan yararlanmaması, eşitlik ilkesine aykırı olduğundan, mevzuatta yeni düzenlemelere gidilmelidir” dedi.

ANAYASAYI ÖRNEK GÖSTERDİ

KURNAZ sözlerini şöyle sürdürdü: “Eşitlik ilkesi, Anayasamızın 10. maddesinde güvence altına alınmıştır. Sosyal güvenlik mevzuatının bu ilkeye göre yeniden düzenlenmesi ve ayrım yapılmaksızın bütün emeklilere sendika ve toplu sözleşme haklarından yararlanması tanınmalıdır. SGK ve BAĞ-KUR emeklilerine üvey evlat muamelesi yapılmasından son derece üzgünüz.” Ömer Kurnaz, yüzdeli zamların emeklileri korumadığını ve bunun en çarpıcı örneğinin de bin 500 liralık en az aylık ödemesi olduğuna dikkat çekerek, aylıkları yetersiz kalan emeklilere seyyanen zam yapılmasını ve taban aylığın asgari ücretle eşitlenmesini istedi.  

>