Yüzde 30 zam kapıda!

Y%C3%BCzde+30+zam+kap%C4%B1da%21;
ABONE OL

Ekonomi Haberleri | Hammaddenin yüzde 50, boya fiyatlarının yüzde 20 ve işçilik ücretlerinin de yüzde 22 arttığı hazır giyim sektöründe, yeni sezon ürünleri en az yüzde 30 zam ile satışa sunulacak.

Hazır giyimde zam dalgasından nasibini alacak... Pandeminnin etkilerinin yoğun olarak yaşandığı son 6 ayda hammadde, boya ve işçilik maliyetlerindeki artış, hazır giyim sektöründe üretimin daralmasına neden oldu. Özellikle Çin ve Hindistan gibi büyük üreticilerin yoğun talebi, hammadde fiyatlarını kısa sürede yüzde 50 civarında artırırken, boyada yüzde 20, işçilikte ise yüzde 22 maliyet artışı yerli üreticiyi son üründe zam yapmaya itiyor.

NASİBİNİ ALACAK

TOBB Konfeksiyon ve Hazırgiyim Sanayi Meclis Başkanı Şeref Fayat, yeni sezonda yüzde 30’ları aşan zam beklediklerini ifade ederek, “Yaz sezonunda nisan-mayıstan itibaren yüzde 30 hazır giyim enflasyonu bekleniyor. İplik fiyatları yüzde 40-45 yükseldi, boyada yüzde 20 arttı. Sektör çalışanlarının yüzde 80’i asgari ücretli. Asgari ücret de yüzde 22 yükseldi. Söz konusu gelişmelerin fiyatlara yansımasının kaçınılmaz” diye konuştu.

>