Yoksulluk derin!

Yoksulluk+derin%21;
ABONE OL

Ekonomi Haberleri | Tüketici Hakları Derneği’nin anketine göre, pandemide alım gücü iyice düşen vatandaş, yine sofrasından kıstı. Temel gıda ürünlerini tüketemez durumda olan halkın tek besin kaynağı makarna ve bulgur oldu...

Tüketici Hakları Derneği’nin ‘Covid-19 Pandemisinde Yoksulların Temel Gıdalara Erişimi’ isimli anket çalışması, pandeminin yoksulun hayatını zorlaştırmakla kalmadığını, aynı zamanda açlığa mahkum ettiğini gösterdi. Çalışan, asgari ücret ve altında geliri olanlarla hiçbir geliri olmayan kitleler üzerinde yapılan anket katılımcıların yarıdan fazlasının “işsiz”, her 5 kişiden 4’ünün borçlu, yüzde 17.3’ünün icralık olduğunu, yaklaşık beşte birinin de maaşının kesildiğini gösterdi.

Kuru bile pişmiyor!

Ankete göre, katılımcıların yüzde 68’i pandemi öncesinde yumurtayı günlük tüketebilirken bu oran pandemide yüzde 44’e düştü. Katılımcıların yüzde 12’si kuru fasulyeyi, yüzde 9’u da nohutu düzenli tüketemediklerini belirtti. Yüzde 84’ü haftada en az bir veya daha fazla makarna, yüzde 75’i bulgur tüketmek zorunda kaldıklarını ifade ettiler. Dar gelirlinin yüzde 57’si, pandemi öncesinde günlük sebze ve meyve tüketebilirken salgında bu oran yüzde 33'e düştü.

Terayağı tüketmiyorlar!

Katılımcıların yüzde 7’si pandemiden önce düzenli tavuk tüketemezken, bu oran pandemide yüzde 9’u aştı. Yüzde 77’si ayda hiç tereyağı tüketemediğini, zeytinyağı tüketiminin yarı yarıya azaldığını belirtirken, ayda yarım kilodan az veya hiç ayçiçek yağı kullanamadığını belirtenlerin oranı yüzde 27’den yüzde 39’a fırladı. Ankete göre, vatandaşın yüzde 5.2’si zeytin, yüzde 6.4’ü beyaz peynir, yüzde 22.7’si süt, yüzde 4.3’ü ise yoğurt tüketemiyor.

>