Yeni marketler 'çevre yolu'nda

Perakende Yasası’nda yeni açılacak zincir marketlerin, Amerika’daki gibi şehir merkezleri dışında çevre yolları üzerinde yapılması gündemde. Ayrıca marketlerde züccaciye, kozmetik ve kırtasiye gibi ürünlerin satışının yasaklanması da tartışılıyor.

Yeni+marketler+%E2%80%99%C3%A7evre+yolu%E2%80%99nda
ABONE OL
DÜNYA MERCEK ALTINDA
 
AK Parti, uzun süredir gündemde olan Perakende Yasası’nın hazırlıklarını hızlandırdı. Gıda piyasasındaki fiyat artışlarına “müdahale” ile ilgili düzenleme örneklerinin gelişmiş ülkelerde görülmediğine işaret eden kaynaklar, tüm dünya örneklerinin incelendiğini aktardı. Bu kapsamda perakende mağazaların çalışma gün ve saatleri, indirim kampanyaları, haksız rekabetin önlenmesi, belirli ürünlerin satışına ilişkin kısıtlamalar ve yeni mağaza açılma koşulları tek tek ele alındı.
 
2013'TE KURULMUŞTU
 
ÇALIŞMA kapsamında İngiltere’de 2013’te kurulan, “Süpermarket Ombudsmanlığı” sistemi de değerlendiriliyor. Yetkililerce, “Büyük zincir marketlerin pazar güçlerini tedarikçilere karşı kötüye kullanmalarını ve serbest piyasa sistemine aykırı şekilde haksız kazanç elde etmelerini önlemek” üzere kurulan bu sistemin, Türkiye’de de kurulabileceğine işaret ediyor. Süpermarket ombudsmanının mevzuatın ihlâli halinde soruşturma ve ceza süreçlerini yönetebileceği ifade ediliyor.
 
>