Yeni gündem 'umutsuzluk'

Yeni+g%C3%BCndem+%E2%80%99umutsuzluk%E2%80%99
ABONE OL

Ülkedeki her 5 üniversite mezunundan 1’i ne çalışıyor ne de iş arıyor. Üstelik iş bulma ümitleri dahi yok. Verilere göre, iş aramayan üniversite mezunu sayısı son 1 yılda yüzde 149’luk artışla 272 bine çıktı!

Üniversite mezunları çalışmayacaklarını kabullenmiş halde, iş aramıyor, evde oturuyorlar. Onların sayıları her geçen gün artıyor. 2020 yılının Ekim ayı itibariyle ülkede 2 milyon 840 bin üniversite mezunu, ne çalışıyor ne de iş arıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde geriye doğru gidildiğinde her yıl sayının daha da artığı gözleniyor. 2016 yılında işgücü dışında kalan üniversite mezunu sayısının 1 milyon 735 bin olduğu düşünülürse o günden bu yana işgücü dışındaki mezunların sayısında yüzde 64’lük bir artış olduğu ortaya çıkıyor.

Sayıda rekor bir artış

TÜİK’in anketler yoluyla elde ettiği verilere göre, 15-64 yaş arası üniversite mezunları içinde 272 bin kişi, TÜİK’in neden iş aramıyorsunuz sorusuna “iş bulma ümidim kalmadığı için iş aramıyorum” diyor. Bu haliyle ümidini kaybettiği için iş aramayan üniversite mezunlarının sayısı 17 ilin nüfusunu geçmiş durumda. Bu sayının geçen yıl ekim ayında 109 bin olduğu düşünülürse 1 yılda iş bulma ümidi olmadığı için işgücünden ayrılan mezunlarda yüzde 149’luk rekor bir artış olduğu ortaya çıkıyor. Diğer gerekçelerle iş aramayan ancak iş olsa çalışırım diyenler ise 436 bin kişiye dayanmış durumda.

>