Yeni bir zam dalgası kapıda!

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, son bir yılda tavuk eti fiyatının yüzde 64, ayçiçeği yağının yüzde 60.8, margarinin yüzde 53.8 zamlandığını vurgulayarak “Bu tablo önümüzdeki dönemde bu oranda yeni zamları göstermekte” dedi.

Yeni+bir+zam+dalgas%C4%B1+kap%C4%B1da%21;
ABONE OL

Zamlar dur durak bilmiyor. Görünen o ki yenileri de kapıda. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş’ın açıklamaları da durumu kanıtlar nitelikte. Demirtaş, “Ülkemizde genel enflasyonun itici gücü ‘gıda enflasyonu’dur. Enflasyonun geleceğini tahmin etmek için en sağlam yöntem ise ÜFE oranına (Üretici Fiyatları Endeksi) bakmaktır. Çünkü fiyatlar üretim bazında artıyorsa, bu artış kısa bir süre sonra tüketicilere de yansıyacaktır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamasına göre ekim ayında Aralık 2020’ye göre yüzde 37.34, geçen yılın ekim ayına kıyasla yüzde 46.31 artış göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Temel gıda ilk sırada

Demirtaş, “Ekim ayı sonu itibarıyla ÜFE’deki 12 aylık ortalama artış yüzde 36.2 olmuştur. Aynı dönemde tavuk eti yüzde 64, dana eti yüzde 23, ayçiçeği yağı yüzde 60.8, margarin yüzde 53.8, yumurta yüzde 49.3, mercimek yüzde 41.8, zeytinyağı yüzde 39.4, süt ve yoğurt yüzde 35, nohut yüzde 34.4, ekmek yüzde 26.4 oranında artmıştır. Bu tablo önümüzdeki dönemde bu oranda zamları göstermekte. Hububat, bakliyat ve yağlık bitkiler alanında kuraklığa bağlı rekolte düşüşlerinin yanı sıra hayvancılık ve süt üretiminde yaşanan sorunlar göz önüne alındığında temel gıda maddelerinin zam dalgasında başı çekeceklerini söyleyebiliriz” diye konuştu.

>