Yağ savaşları!

Fiyatı 110 TL’ye dayanan ayçiçek yağı, getirilen kota nedeniyle marketlerde en fazla 1-2 adet satılıyor. Vatandaş, daha da zamlanacak korkusuyla ayçiçeğe hücum etti. Uzun kuyruklarda yaşanan kavgalar sosyal medyaya da yansıdı.

Ya%C4%9F+sava%C5%9Flar%C4%B1%21;
ABONE OL

Döviz kurunun da yükselmesinin etkisiyle gıdada yaşanan zam furyası tüm hızıyla sürerken, şimdi de ‘kota’ krizi baş gösterdi. Piyasaya az sürülen sıvı yağ ve şekerin satışına sınırlama getirildi. Bazı yaygın marketlerde yağ satışları bir-iki adetle, kesme şeker satışları ise 1-2 kutuyla sınırlandırıldı. Bu iki ürünün satışına kota getirilince, vatandaş daha da zamlanacağı ve bulamayacağı endişesiyle marketlere akın etti. En çok da yağ krizi yaşanacağından korkan halk, marketlerde uzun kuyruklar oluşturdu. Kuyruk demek de haliyle kavga demek!

'Stok mu yapıyorsunuz?'

Bazı müşteriler, “Neden sınırlı ürün veriyorsunuz? Yine zam var herhalde, yoksa stok mu yapıyorsunuz?” diyerek market çalışanlarına tepki gösteriyor. Kavga görüntüleri sosyal medyaya da taşınıyor. Bir paylaşımda, vatandaşın biri sınırlı satışa tepki gösteriyor. Market çalışanı ise, “Tartışmaya girmeyelim, ben burada işçiyim ve işimi yapıyorum. Bana şirketimin vermiş olduğu talimat bu. Uzatmayalım. Sırada bekleyen arkadaşı alayım” diye karşılık veriyor. Yakında birçok ürün için daha ‘kota’ uygulaması başlatılabileceği belirtiliyor.

>