Veresiyeye dönüş

Vatandaş yeniden veresiyeye döndü. Aylık borç tutarının 6-7 binden 13 bin TL’ye çıktığını söyleyen bakkallar, veresiye talebinin yüzde 80 arttığını belirtiyor. En sık yazdırılan ilk üç ürün ise ekmek, peynir ve yağ...

Veresiyeye+d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F
ABONE OL
ALIM GÜCÜ DİBİ GÖRDÜ
 
KUR, yükselen enflasyon ve peş peşe gelen zamlar vatandaşı iyice yoksullaştırdı. Alım gücü dibi gördü. Kurtarıcı olarak görülen kredi kartlarında da limitler doldu. Elde avuçta kalmayınca insanlar çareyi daha önceki dönemlerde olduğu gibi yeniden bakkallara veresiye yazdırmakta bulmaya başladı. Veresiye talebinin yüzde 80 arttığını ifade eden bakkallar aylık borç tutarının 6-7 binden 13 bin TL’ye çıktığını belirtiyor. En sık yazdırılan ilk üç ürün ise ekmek, peynir ve yağ. Tüketici Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Aziz Koçal, hükümete çağrıda bulundu.
 
MUTFAK RESMEN YANIYOR
 
VATANDAŞIN şu an en büyük derdinin gıda alışverişi olduğunu söyleyen Koçal, “Veresiye yeniden geri döndü. Vatandaş zor durumda. Mutfak yanıyor. Halk beslenemez duruma geldi. Tüketicinin alım gücünü ve yaşam kalitesini artıracak tedbirler alınmalı. Ücretler ve maaşlar acilen yeniden güncellemeli, gerçek enflasyon oranına ayarlanmalıdır. Bu ülkede gerçek enflasyon oranı son açıklanan ÜFE oranıdır. Aksi takdirde, toplumsal bunalımlar, intiharlar, sosyal patlamalar, dağılan aileler ile karşı karşıya kalacağız” diye konuştu.