Vatandaş sıkıştı kaldı!

Vatanda%C5%9F+s%C4%B1k%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1+kald%C4%B1%21;
ABONE OL

Ipsos’un araştırmasına göre, salgın ile birlikte ekonomik eşitsizlik korkusu zirveye ulaştı. Kendilerini daha kötü günler beklediğine işaret eden vatandaşlar, hastalanmakla işsiz kalma korkusu arasında kaldı...

IPSOS Araştırma Şirketi, yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırma, koronavirüs salgınının toplumda yarattığı değişimleri ortaya koyarken, toplumdaki kötümser havanın arttığına işaret etti. Verilere göre, salgın nedeniyle zorlu bir kış dönemine hazırlanan vatandaşlar, ikinci bir kapanma dönemi beklenmese de ekonomik krizin yarattığı endişe ile hastalanma korkusu ikileminde kalmış durumda. Toplumsal eşitsizliklerin daha da derinleştiği bu dönemde, her 10 kişiden 4’ü, salgın nedeni ile toplumsal sınıflar arasındaki eşitsizliğin arttığını düşünüyor.

TEMMUZ’DA YÜZDE 54’TÜ

Toplumun yüzde 59’u kendilerini daha kötü günlerin beklediği kanısında. Bu rakam Temmuz ayında yüzde 54’tü. Ekonomiye dair endişeler de yükselirken insanlar, işsiz kalmak ile hastalanma riski arasında sıkışmış durumda. Çalışanlar arasında işsiz kalmaktan endişe duyanların oranı alt sosyoekonomik sınıfta yüzde 94’e ulaşırken, üst sosyoekonomik sınıfta yüzde 70. Ay sonunda faturaları ödeyebilme konusunda endişe yaşadığını belirtenlere bakıldığında ise bu oran yüzde 84. Aynı oran alt sosyoekonomik sınıfta yüzde 90’lara ulaştı.

>