Vatandaş harcama yapmıyor, frene bastı

Vatanda%C5%9F+harcama+yapm%C4%B1yor,+frene+bast%C4%B1
ABONE OL

Ipsos’un yaptığı araştırmaya göre, vatandaşlar ekonomik belirsizlikler nedeniyle yüzde 80 oranında tüketimlerini azalttı.

Uluslararası danışmanlık şirketi Ipsos, ‘Koronavirüs Salgını ve Toplum’ araştırmasını yayınladı. Araştırmanın sonucuna göre, salgının ekonomi üzerinde olumsuz etkileri nedeniyle vatan- daşların yüzde 80’i bu dönem daha az harcama yapmaya başladığını ifade etti. Deyim yerindeyse tüketimde frene bastı. Bu eğilimin farklı sosyo-ekonomiden kişiler arasında farklılık göstermemesi de dikkat çekti. Salgının bireylerin alışveriş davranışları üzerinde de ciddi etkileri oldu.

MAĞAZALARDA AZ

Bireylere mağaza ve marketten alışverişi ilk ne zaman yapmayı düşündükleri soruldu. Toplumun yüzde 64’ü hali hazırda marketten alışveriş yaparken, bu oran mağazadan alışveriş için yüzde 16 seviyesinde. Normalleşme takvimi çerçevesinde işletmelerin açılmasını yurttaşların yüzde 58’i erken bulurken, yüzde 32’si bunun doğru bir karar olduğunu belirtti. Ayrıca genel kamuoyu yüzde 72 ile en çok yeme içme ve konaklama sektörlerinin salgından olumsuz etkileneceğini öngörüyor.

>