Vatandaş borca battı

Döviz kuru, TL’deki değer kaybı, artan enflasyon, zaten yetmeyen cepteki gelirle birlikte borç iyice katladı. Vatandaşın borcu 1.4 trilyona çıktı. Borcun 800 milyar lirası bireysel kredilerden, 204 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor...

Vatanda%C5%9F+borca+batt%C4%B1
ABONE OL
KATLANARAK YÜKSELİYOR
 
GELİRİ artmadığı için enflasyon altında ezilen vatandaşların banka ve finans kuruluşlarına olan borçları hızla büyüyor. Vatandaşın konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borcu, takiptekiler de dahil 10-17 Aralık tarihleri arasında 2.2 milyar lira daha artarak, 1 trilyon 4 milyar liraya çıktı. CHP Meclis grubunun hazırladığı ekonomi raporunda vatandaşların artan borcunun 24 milyar lirasının, son haftalarda hızla artan ve vadesinde ödenmediği için takibe düşen kredi ve kredi kartı borçlarından oluştuğu belirtildi. Ekonomi raporunda şu tespitlere yer verildi:
 
3.5 MİLYAR LİRALIK ARTIŞ
 
BANKALAR ve finansman şirketlerine olan borcunun 800 milyar lirası bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç) kredilerinden, 204 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 3.5 milyar liralık artış yaşandı. Vatandaşın borçlarında yıl başından bu yana 151.8 milyar liralık artış yaşandı. İcraya verilen takipteki borçların da 18.2 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5.8 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 24 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Varlık yönetim şirketlerine olan borç ise 30.7 milyar lira.
 
>