Uçak in araba out

Akaryakıta ve köprü-otoyol geçiş ücretlerine gelen yüksek zamlardan sonra uçakla yolculuk yapmak artık daha ucuza geliyor. İstanbul’dan İzmir’e tatile gitmek isteyen bir kişi sadece yol için, gidiş-dönüş 1.811 TL ödüyor.

U%C3%A7ak+in+araba+out
ABONE OL
TABLO ARTIK DEĞİŞTİ
 
VATANDAŞ, eskiden daha hesaplı olduğu için kendi aracıyla seyahat etmeyi tercih ederdi ancak şimdi tablo değişti. Akaryakıttaki durdurulamaz artış ile otoyol ve köprü ücretlerine yapılan zamlar sonrasında uçakla yolculuk artık çok daha ucuza geliyor. Temmuz ayında tatile gitmeyi planlayan bir kişi, ekonomi sınıfından yaklaşık 320 TL’ye bilet alabiliyor. İstanbul’dan İzmir’e kendi arabasıyla gitmek isteyen biri, 479 kilometrelik yolda 100 kilometrede ortalama 6 litre yakıt kullanıldığını varsayarsak 393.4 TL’lik yakıt harcayacak.
 
1 YILDA YÜZDE 32 ARTIŞ
 
AVRUPA Yakası’ndan seyahate başlayan araç, Avrasya Tüneli’ne 53 TL, Osmangazi Köprüsü’ne 184.5 TL ödeyecek. Osmangazi Köprüsü’nün devamında otoyola da 274.5 TL ödenince İzmir’e varış 905.4 TL’ye mal olacak. Buna dönüş de eklenince sadece yol masrafı 1.811 TL’yi buluyor. Fiyatlarda artış devam ederse yaz geldiğinde bu maliyetin daha da katlanacağı öngörülüyor. Geçen yıl İstanbul’dan İzmir’e gitmenin yakıt ve yol ücretleriyle toplam maliyeti 608.4 TL idi. Bu yıl ise yaklaşık yüzde 32.8 artış göstererek 905.4 TL’ye çıktı.
 
>