SON DAKİKA
Hava Durumu

TOGG'un fiyatı ortaya çıktı

Elektrikli otomobillerin ÖTV'sinde 8 ay sonra yeni bir güncellemeye gidildi. Motor gücü 160 kW'ı geçmeyen elektrikli otomobillerde matrah sınırı 700 bin TL'den 1 milyon 250 bin TL'ye yükseltilirken, motor gücü 160 kW'ı geçen elektrikli otomobillerde ise matrah sınırı 750 bin TL'den 1 milyon 350 bin TL'ye çıkarıldı. Ayrıca TOGG'un merakla beklenen fiyatı da ortaya çıktı

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2023 14:00
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2023 14:00
https://www.abcgundem.com
TOGG'un fiyatı ortaya çıktı

Türkiye’nin otomobili Togg’un yollara çıkmasına sayılı günler kala dün elektrikli araç fiyatlarını yakından ilgilendiren iki önemli karar alındı. Bunlardan ilki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah güncellemesi olurken, diğeri Çin’den ithal edilecek elektrikli otomobillere getirilen gümrük vergisi oranının yüzde 50’ye çıkarılması oldu. Yani artık Çin’den gelecek elektrikli otomobillere yüzde 10 gümrük vergisi üzerine yüzde 40 ek vergi de alınacak. İlgili Cumhurbaşkanlığı kararları dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

MOTOR GÜÇLERİ DİKKATE ALINIYOR 

Matrah değişikliği kararına göre; motor gücü 160 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerde matrah sınırı 700 bin liradan 1 milyon 250 bin liraya yükseltildi. Motor gücü 160 kW’ı geçen elektrikli otomobillerde ise matrah sınırı 750 bin liradan 1 milyon 350 bin liraya çıkarıldı. Böylece motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrah değeri 1 milyon 250 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 10 olacak. Aynı motor gücüne sahip fakat matrah değeri 1 milyon 250 bin lirayı aşan elektrikli araçların ÖTV oranı ise yüzde 40 olacak.

400 BİN LİRAYA VARAN İNDİRİM 

Motor gücü 160 kW’ı geçen elektrikli otomobillerde ise matrah değeri 1 milyon 350 bin lirayı aşmayanlar yüzde 50, aşanlar ise yüzde 60’lık vergi dilimine girecek. Elektrikli otomobillerde yapılan güncelleme fiyatlarda 400 bin liraya varan indirimi de beraberinde getirecek. Burada motor gücü 160 Kw’yi geçmeyenlerde yüzde 20, motor gücü 160 Kw’yi geçenlerde ise yüzde 5 civarı indirim olacak. Citroen e-C4, C4x, Hyundai Kona, Kia EV&, Peugeot e208 gibi modeller indirimden yararlanacak. Mercedes, BMW, Audi ve Porsche gibi lüks markaların fiyatlarında ise değişiklik olmayacak.

TOGG’UN ORTALAMA FİYATI NETLEŞİYOR 

Düzenleme ile fiyatı önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen Togg’un yüzde 40’lık vergi dilimi yerine yüzde 10’luk vergi dilimine gireceği tahmin ediliyor. Yani Togg’un matrahının 1 milyon 250 bin lirayı aşmayacağı öngörülüyor. Buna yüzde 10 ÖTV ve yüzde 18 KDV eklendiğinde ise fiyatın ortalama 1 milyon 500 bin TL civarı olması bekleniyor. Düzenleme ile ayrıca çevre dostu araçların tercih edilmesi amaçlanıyor.

ÜRETİM YATIRIMINA DESTEK 

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Çin menşeili araçlar için açıklanan ek gümrük vergisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bozkurt, “Lityumiyon kaynağı avantajına da sahip olan Çin menşeili markaların, maliyet üstünlüğü söz konusudur. 

Avrupa ülkelerinde, yoğun bir şekilde pazara giriş yapmak isteyen Çinli markalara karşı rekabetin dengelenmesi amacıyla benzer uygulamaların gündeme gelmesi pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Bu önlemlerin pazara girmek isteyen Çinli markaların Avrupa ve özellikle de Türkiye’de üretim yatırımı yapmasına ön ayak olması söz konusudur. Umarız ki, bu yeni yatırım fırsatlarından Türkiye olarak biz fayda sağlarız” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.