Tezgahlar dolu poşetler boş

Pazarlarda fiyatlar geçen yıllara göre 2 kat daha pahalı. Domates, salatalık ve biber en az 5 TL’den, elma 6 TL şeftali ise 8 TL’den satılıyor. Yüksek fiyatlardan yakınan vatandaş dolu tezgahlardan evlerine poşetler boş dönüyor.

Tezgahlar+dolu+po%C5%9Fetler+bo%C5%9F
ABONE OL
EYLÜL ayının verimliliği pazarda yerini aldı. Ama fiyatlar cep yakıyor. Sebze ve meyvelerde geçtiğimiz yıllara göre 2 kat artış yaşandı. Örneğin geçen yıl 3 TL olan elma bu yıl pazarda 5 ile 6 TL arasında tezgâhta yerini aldı. Tezgahların vazgeçilmezi olan şeftalinin fiyatı ise 2 katı yükselerek 4 TL’den 8 TL’ye çıktı. Pazarda; domates, salatalık, biber 5 TL’den tezgahlarda yer alırken, patlıcan 4 TL, limon 7 TL üzüm 8 buçuk TL olarak satışa sunuldu. Tezgahlarda satışa sunulan ürünleri almak isteyen vatandaşlar fiyatların pahalı olmasından yakınıyor.
 
‘İÇİNDE ETİ FALAN YOK’ 
 
TEZGAHLAR dolu ama vatandaş boş poşetlerle evlerine geri dönüyor. Emekli olduğunu ancak geçinebilmek için ek iş yaptığını söyleyen Hüseyin Bulut, “Her şey ateş pahası. Bir hafta gelip aldığımız anında değişiyor. Peynir ve birkaç şeye daha 160 TL para verdim. Bunun içinde eti falan yok, almadıklarım daha fazla. 15 günde ya da ayda 1 gelip bir şeyler alıyoruz. Emekli maaşına yüzde 10 zam geliyor, geri kalan her şey pahalı” diyerek tepki gösterdi. Satışlarının düşük olduğunu belirten esnaflar ise aracıların koydukları fazla kardan yakındı.
>