TESK: Fiyatlar indirilmeli

TESK Genel Başkanı Palandöken, döviz kuru kaynaklı yapılan fahiş fiyat artışlarının düşürülmesini ve kamunun harç ve vergilere uyguladığı yüzde 36.2’lik zammın enflasyon düzeyine indirilmesi çağrısında bulundu.

TESK:+Fiyatlar+indirilmeli
ABONE OL
‘ÖNLEM ALINMALI’
 
TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ekonomide yaşanan son gelişmeleri ve esnafın içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Esnafın girdi maliyetlerini azaltacak önlemlerin bir an önce alınmasını isteyen Palandöken, “Yeniden değerlendirme oranı yüzde 36.2 oldu. Bu önümüzdeki yıl kamunun pasaporttan ehliyete alınacak harçlara ve vergilere yapılacak zam oranı. Bu rakam enflasyonun çok üstünde” dedi.
 
‘HALA DÜŞÜŞ YOK’
 
PALANDÖKEN, “Yeniden değerlendirme oranı TÜİK’in son 12 aylık enflasyon oranına düşürülmelidir. Enflasyon rakamları ile eşitlenmelidir. Döviz kurları 18 liradan 11-12 liraya düştü. Yaklaşık yüzde 40 geriledi. Ama fiyatlarda ise düşüş yok. Şu andaki fiyatlar hormonlu. Dolar kuru 18 liraya göre oluşmuş fiyatlar yürürlükte. Hatta yeni zamlar bile yapılıyor. Bu duruma bir an önce son verilmeli. Esnaflar zarar görmeden fiyatlar geri çekilmeli” diye konuştu.
 
>