Tencerede yangın arttıkça artıyor

Tencerede+yang%C4%B1n+artt%C4%B1k%C3%A7a+art%C4%B1yor
ABONE OL

Gıda fiyatlarında 5 ayda yüzde 12,30 düzeyinde artış meydana geldi. Neredeyse beyaz et bile lüks haline gelirken, bu durumdan vatandaş kadar hazır yemek sektörü de ağır darbe aldı

MUTFAKTA yangın, her geçen gün büyüyor. Gıda fiyatlarına durmaksızın zam geliyor. Artık ne yiyeceğini şaşıran vatandaş, en temel ihtiyaçlardan biri olan karnını doyurmak için bile hesap kitap yapmak zorunda. Gıda fiyatlarında sadece son 5 ayda yüzde 12.30 düzeyinde artış yaşandı. Özellikle kırmızı ve beyaz ette Kurban Bayramı öncesi anormal bir fiyat artışı söz konusu. Hazır yemek sektörü temsilcileri, zamların artık dayanılmaz bir hal aldığını söyledi. 
 
ZAMLAR FRENLENEMİYOR
 
BURSA Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Mayıs ayı tencere enflasyonunu bir önceki aya göre 2,65 Ocak ayından bugüne ise 12,30 olduğunu açıkladı. Dernek Başkanı Coşkun Dönmez, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Maliyetlerimizin yüzde 50’sini oluşturan, bakliyat, yağ, sebze-meyve, pirinç, kırmızı ve beyaz et fiyatları bir türlü durdurulamıyor. Yılbaşında yaptığımız fiyat güncellemeleri 5 ayda eridi. Sadece gıda fiyatları artmıyor, işçilik hariç genel giderlerimizde de artış oldu” ifadelerini kullandı. 
 
1 AYDA YÜZDE 90 ZAM
 
NİSAN ayında 15 lira olan kemiksiz piliç etinin 27 liraya; 7,30 lira olan mercimeğin 10,5 liraya çıktığını söyleyen Dönmez, bu artışın dövizdeki artışa bağlanmasına anlam veremediklerini ifade etti. Piliç etinin fiyatının 1 ayda yüzde 90 artmasının gerekçesini kimsenin açıklayamayacağını vurgulayan Başkan Dönmez, “Tamam yem ithal. Ama 1 ay içinde yapılan yüzde 90’lık zammın gerekçesi bu olamaz. Ya mercimeğe gelen yüzde 30 zammın gerekçesi nedir? Yeni mahsul çıkmadı ki?” dedi.
>