Tavuk uçtu!

TÜİK’e göre, 2021 Ağustos'ta beyaz et üretimi yıllık yüzde 23 artmasına rağmen tavuk eti fiyatları yüzde 64 zamlandı. Beyazetteki zamlar, yıllık yüzde 23 artan kırmızı et fiyatlarını da solladı. Vatandaş, “Artık tavuk yemek de lüks olmaya başladı” diyor.

Tavuk+u%C3%A7tu%21;
ABONE OL
8 TL BİRDEN YÜKSELDİ
 
KIRMIZI eti vatandaş yüksek fiyatlar nedeniyle ayda yılda bir belki de hiç yemiyor. Bu açığı bol bol tavuk yiyerek kapatmaya çalışıyor. Artık o da lüks olmaya başladı...Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri beyaz et üretimi artmasına rağmen maliyetlerdeki artışın fiyatlardaki zamları sürdürdüğünü ortaya koydu. Buna göre, 2021 Ağustos’ta bir önceki yılın aynı ayına göre tavuk eti üretimi yüzde 23 artmasına rağmen, fiyatlar aynı dönem aralığında yüzde 64 zamlanarak 19.4 TL’ye çıktı. 2020 Ağustos’ta 11.8 lira olan tavuk eti fiyatları 2021 Ağustos’ta 19.4 liraya yükselmiş oldu.
 
DANA ETİNİ BİLE GEÇTİ
 
FİYATLARDAKİ artışta maliyetlerin sürekli yükseliyor olmasının etkili olduğu belirtiliyor. TÜİK verileri, 2020-2021 Ağustos döneminde beyaz et fiyatlarında görülen artışın dana eti fiyatlarındaki artışı solladığını da ortaya koydu. Söz konusu dönem aralığında dana eti fiyatları yüzde 23 artarak 65 liraya çıkarken, beyaz etteki fiyat artışlarının yüzde 64 zamlanması dikkat çekti. Sofralardan sürekli ürün eksildiğini belirten vatandaş, “Zaten kırmızı et yemek bizim için lükstü. Şimdi beyaz ette o yöne doğru gidiyor. Ne yapağımızı şaşırdık artık. Biri bu zamlara artık dur demeli” diyor.
 
>