Tarlada 5 markette 20

Bilecik'te çiftçi, tarlada 5 lira olan kirazın İstanbul’da marketler ve pazarda 15 ile 20 liradan satılmasına tepki gösterdi: Aracılar bizlerden daha çok kazanıyor. Emeğimize yazık...

Tarlada+5+markette+20
ABONE OL
'Napolyon' cinsi kiraz üreterek ünü dünyaya açılan Bilecik’in Gölpazarı ilçesindeki kiraz üreticileri aracılarının kendilerinden daha fazla para kazandığı iddia ederek, bu gidişte kiraz üretimi son bulacağı söylediler. İlçenin 40 yıldır geçim kaynağı olan kiraz, yurt içinin yanı sıra 5 ülkeye ihraç ediliyor. Üretici İbrahim Bayır, bu yıl kirazın para yaptığı, ancak kendilerinin değil aracıların para kazandığı ifade etti. 
 
DİĞER bir üretici Şevket Kaygısız ise, “Burada 5 lira olan Napolyon kirazı, markette 20 lira. Bu aradaki uçurum ne? Kim kazanıyor. Bunu 4 kere 5 kere 6 kere ilacını attık, gübresini attık, budamasını yaptık ama 4 lira 5 beş lira kazanıyoruz kilosunda. Emeğimize, bize yazık. Çiftçi olarak bir şey kazanamıyoruz. Yetkililerin bu durumu araştırmalarını, bize yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi. 
 
>