Su bile lüks

Ambalajlı sudaki fiyat artışı yüzde 40’ı buldu. Bir hanenin yıllık19 litrelik damacana suya ayırması gereken bütçe 2 bin TL’yi aşıyor. Alım gücü düşen vatandaş musluk suyuna yöneldi

Su+bile+l%C3%BCks
ABONE OL

DAMACANA suda fiyat artışı dur durak bilmiyor... Yılbaşından bu yana ambalajlı su fiyatına yüzde 25 zam geldi. En ucuz damacana suyun fiyatı 13 liraya çıktı. Bir hanenin yıllık ambalajlı suya ayırması gereken bütçe ise 2 bin TL’yi aşıyor. 2020’den bu yana ambalajlı su fiyatlarına ortalama yüzde 40 zam yapıldı. Üreticiler zamlara döviz kurundaki yükselişle birlikte, artan ambalaj nakliye vb. maliyet kalemlerindeki artışları gerekçe gösteriyor.

YENİ ZAMLARDA KAPIDA

KURDA yukarı yönlü hareket ve PET hammaddesindeki yeni artışlar suya yeni zamları da beraberinde getirecek. İstanbul gazoz, su, şerbet, boza, turşu ve Sirke İmal Edenler ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, su fiyatlarında ipin ucunun kaçtığını vurgulayarak, “Alım gücü düşen yurttaş musluk suyunu içmeye yöneldi. Artık kimse 9.5 liralık tavan fiyata uymuyor. 19 litrelik damacananın fiyatı bazı markalarda 20 lirayı aştı” dedi. 

>